Czy skrajności są szkodliwe?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 12:33
– Skrajności to sztywność charakteru. Są ludzie, którzy są niewyuczalni. Są jednak i tacy, którzy są niepewni siebie i młodzi. Zwłaszcza ci ostatni się szczególnie zaperzają, bo zależy im na tym, by ktoś ich wysłuchał, by mieć poczucie, że są ważni – mówi psycholożka Katarzyna Miller.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Arthimedes/Shutterstock.com

– Wydaje mi się, że ogromnie ważnym aspektem jest to, że człowiek dojrzały, nie musi się z nikim żreć, bo wie, że daje to małą elastyczność, brak kontaktu i niemożność porozumienia. Jeśli krzyczę na kogoś, że tylko ja mam rację, to ta druga osoba może najwyżej puknąć się w głowę – wyjaśnia gość audycji.

Gość audycji "Byle do 13" często pracuje z ludźmi w związkach. Jak się okazuje, osoby w takich sytuacjach również często popadają w skrajności. 

– To dlatego, że tacy ludzie mają dużo urazów do siebie. Wchodzimy w związek, bo chcemy, by ktoś nas pokochał i na początku przeważnie to dostajemy. Później zaczynamy bardziej dbać o siebie i zaczynają się schody. Zaczynają wracać dziecięce cierpienia, gdy dostajemy za mało poczucia, że jesteśmy ważni i tacy jak trzeba. Zaczynamy się o to bić i mówić, że druga strona jest nie w porządku – tłumaczy Katarzyna Miller.


Posłuchaj
05:57 PR3_MPLS 2020_08_20-10-18-19.mp3 Dlaczego warto wystrzegać się skrajności? (Byle do 13/Trójka)

 

– Najważniejsze, to pamiętać, że człowiek dojrzały nie odpuszcza. Mówi natomiast, "to bardzo ciekawe, co mówisz". Można mieć inne zdanie, ale trzeba szukać zgody gdzieś po środku. Nikomu nic złego się nie stanie przez to, że ktoś ma inne zdanie – dodaje psycholożka.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Michał Olszański i Michał Margański
Gość:
 Katarzyna Miller (psycholożka, psychoterapeutka, felietonistka, nauczycielka akademicka)
Data emisji: 20.08.2020
Godzina emisji: 10.08

ml

Czytaj także

Pola Rise, Andy Ward i muzyczne porozumienie ponad kontynentami

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 12:50
– To samo się stworzyło. Obydwoje mieliśmy moment w życiu, w którym potrzebowaliśmy takiej wzniosłości – mówiła Pola Rise o nowym singlu "Higher" powstałym w kooperacji z australijskim wokalistą i producentem Andy'm Wardem. Singlu dosyć niezwykłym, bo jego twórcy… nigdy nie spotkali się w cztery oczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka, która daje nadzieję. Ania Szarmach z nowym singlem "Hope"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:26
– "Hope" to, o dziwo, trudny numer. By zrealizować takie nagranie trzeba bardzo kochać muzykę i być chętnym do jej tworzenia, mimo granic, które nas dzieliły, mimo lockdownu – mówiła w Trójce Ania Szarmach o swoim nowym singlu nagranym wspólnie z nominowanym do nagrody Grammy amerykańskim perkusistą Davidem "Fingers" Haynesem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17. Festiwal Warszawa Singera w nowej, kameralnej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 10:40
– Bardzo ważna dla artystów i dla nas, jako organizatorów, jest świadomość, że istnieje potrzeba organizowania takich wydarzeń – mówi Hanna Pałuba, dyrektor programowa 17. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia, tym razem w nieco innej formie.
rozwiń zwiń