O wyższości pisania ręcznego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 11:30
Pisanie na komputerze, czy nawet na telefonie, jest mniej męczące i szybsze niż pisanie ręczne piórem lub długopisem. Okazuje się jednak, że mimo to, tradycyjny sposób robienia notatek ma wiele innych zalet.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dmitry Galaganov

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili badania z których niezbicie wynika, że pisanie ręczne ma zbawienny wpływ na pracę mózgu. Okazuje się, że wtedy znacznie intensywniejszy jest proces poznawczego przetwarzania. Tymczasem studenci korzystający podczas tworzenia notatek z klawiatury, choć tworzą je szybciej, mają większe problemy z selekcją informacji. 


Posłuchaj
04:07 2020_09_23 11_18_17_PR3_Byle_do_13.mp3 Jak ręczne pisanie wpływa na nasz mózg? (Byle do 13/Trójka)

– Ręczne pisanie to nie jest tylko umiejętność techniczna. Wiąże się ściśle z rozwojem poznawczym, intelektualnym, a także z myśleniem – mówi prof. Małgorzata Żytko, pedagog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Pisząc ręcznie angażujemy do działania więcej mięśni, a to w sposób oczywisty sprzyja pamięci motorycznej – dodaje psycholog Małgorzata Ossowiecka z Uniwersytetu SWPS.

– Pisząc ręcznie nie tylko pamiętam, co pisałam, ale też w jaki sposób, jakim kolorem długopisu oraz w jakim miejscu w domu. Pisząc odręcznie można sobie na więcej pozwolić: można przy okazji rysować, ozdabiać to, co napisaliśmy – tłumaczy pani psycholog.

Pisanie ręczne rozwija wyobraźnię dzieci i uczy ich logicznego myślenia/YouTube Mądrzy Rodzice


***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta MyszkowskaRyszard Jaźwiński
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 23.09.2020
Godzina emisji: 11.18

pr/ml


Czytaj także

"Aby nauczyć dziecko pisać, trzeba dać mu swobodę"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 10:39
Rodzice często pouczają dzieci, które bazgrzą bez większego zastanowienia po kartce papieru, aby poprawnie chwytały za długopis. Kiedy zwracanie dzieciom uwagi jest wskazane, a kiedy powinniśmy pozwolić im na całkowitą swobodę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła pamięć do cyfr

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 10:00
W ciągu zaledwie 3 sekund potrafi zapamiętać 63 cyfry! Z tego powodu wielokrotnie trafiał do Księgi rekordów Guinnessa i wygrywał prestiżowe konkursy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka szybkiego czytania. Czy każdy może się jej nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 13:30
- Czytać szybciej może każdy. Możemy podwoić swoje tempo czytania, jak zweryfikujemy to, co robimy źle i poznamy swoje błędy czytelnicze. Wtedy automatycznie poprawimy tempo. Trzeba dużo trenować, żeby osiągnąć ten poziom - mówiła Anna Zdebska, instruktorka Szkoły Pamięci SPW w Krakowie. 
rozwiń zwiń