Jak pieseł z kotełem

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 10:30
Gdy skierujemy językowy teleskop na zwierzęta, zobaczymy koteła, pieseła, chomikeła, konieła, myszeła, jeżeła, tygryseła, a nawet leweła. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chendongshan/shutterstock.com/cc

Posłuchaj
05:21 _PR3_AAC 2020_06_30-10-14-57.mp3 Memy zmieniają język polski (Astronomia języka/Trójka)

 

Pierwszymi zwierzętami z tej grupy były pieseł i koteł – pies o lekko głupkowatym wyrazie mordki i też taki kot, znane z memów. Pojawiły się one kilka lat temu w zabawnych obrazkach, którym na ogół towarzyszył jakiś absurdalny podpis. Szybko jednak "wydostały" się poza sferę memów i teraz są trochę żartobliwymi (ale czasami już całkiem zwyczajnymi) określeniami naszych zwierząt domowych. Zaraz po nich pojawiły się (też głównie w memach) chomikeł, myszeł, konieł czy jeżeł, a nawet zwierzęta egzotyczne: tygryseł, leweł, słonieł. Mogłoby się wydawać, że to bez sensu – przecież chomikeł, leweł czy tygryseł mają więcej liter (i głosek) niż chomik, lew i tygrys, po co więc tracić czas i energię na wpisywanie dodatkowego "eł"?

Otóż słowa te są pewnym żartem i sygnałem, że bawimy się nie tylko z językiem, ale też i ze światem – że chcemy stworzyć rzeczywistość alternatywną wobec tej, w której żyjemy.

O piesele, kotele i innych "alternatywnych" zwierzętach mówiła prof. Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego działającego przy Centrum Współpracy i Dialogu UW.

***

Więcej najnowszych słów znajdziemy na www.nowewyrazy.uw.edu.pl.

***

Tytuł audycji: Astronomia języka
Prowadzą: Katarzyna Kłosińska
Data emisji: 30.06.2020
Godzina emisji: 10.14

Czytaj także

Rok przestępny a przestępczość

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 17:30
Słuchaczka Trójki pyta, czy słowa "przestępny" i "przestępczość" mają ze sobą związek.
rozwiń zwiń