Czy zwierzęta mają skłonność do ryzyka?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 13:00
– My, ludzie, wyewoluowaliśmy, jako gatunek mało skłonny do ryzyka. Szympansy, które polują, podejmują go znacznie więcej, niż inne naczelne – mówi Aneta Awtoniuk.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/thka

– W Austrii przeprowadzono badanie: siedmiu psom i siedmiu wilkom dano do wyboru dwie odwrócone do góry dnem miski. Każde zwierzę 80 razy wybierało jedną z nich. Nauczono je wcześniej, że jedna miska zawsze zawiera średniej jakości pokarm, a druga kawał soczystego mięsa, lub… kamień. Wilki w 80 proc. przypadków wybierały ryzyko, czyli miskę z mięsem, lub kamieniem. Psy podejmowały ten wybór w 58 proc. przypadków. Naukowcy wywnioskowali, że w procesie udomowienia, zrobiliśmy z naszych psów "pluszaki". Zatraciły chęć do podejmowania ryzyka. To samo tyczy się psów półdzikich – zaledwie 20 proc. światowej populacji tych zwierząt mieszka z ludźmi – opowiada behawiorystka.


Posłuchaj
12:26 2020_07_30 12_26_47_PR3_Psychodnia.mp3 Czy psy lubią ryzyko? (Psychodnia/Trójka)

 

– Zawsze mnie zastanawiało, czemu ludzie decydujący się na życie z czworonogiem, nie uczą się jego mowy ciała. To najbardziej ryzykowne z możliwych zachowań. Człowiek nie zadaje sobie trudu, by poznać swojego małego przyjaciela. Zwierzęta obserwują świat innymi zmysłami, cały czas nas obserwują. Tu liczy się nie tylko wiedza, ale chęć zrozumienia drugiej strony – tłumaczy Aneta Awtoniuk.

Youtube/przeAmbitniPL

***

Czy znacie Państwo inne mity dotyczące zwierząt domowych, które warto raz na zawsze obalić? A może macie pytania, które chcielibyście zadać Anecie Awtoniuk? Zapraszamy do kontaktu przez adres: psychodnia@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Psychodnia
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Data emisji: 30.07.2020
Godzina emisji: 12.24

ml

Czytaj także

Ptasie pytania i odpowiedzi. Dr Kruszewicz zaspokaja ciekawość Słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 10:00
To wydanie audycji miało charakter szczególny. Doktor Andrzej Kruszewicz odpowiadał bowiem na pytania Słuchaczy, który dopytywali m.in. o gatunek kani rudej, którą obecnie można obserwować w okolicy Żagania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pies się poci?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 08:38
Upalne dni zagościły już na dobre, a wysokie temperatury doskwierają nie tylko nam, ale też naszym czworonogom. Człowiek reguluje temperaturę ciała za pomocą potu, a jak jest w przypadku psów?
rozwiń zwiń