"Jezioro łabędzie" jak Whitesnake. Przypominamy projekt "Night Rider Symphony"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 08:00
Mija już dekada od premiery albumu "Night Rider Symphony", na którym hardrockowe i heavymetalowe brzmienia spotkały się z twórczością największych tuzów muzyki klasycznej. – To było ogromne wyzwanie. Mam masę fajnych wspomnień – mówił w Trójce lider projektu Jacek "Stopa" Zieliński.
Album Night Rider Symphony ukazał się 11 lipca 2011 roku
Album "Night Rider Symphony" ukazał się 11 lipca 2011 rokuFoto: mat. promocyjne

Początki historii Night Rider Symphony sięgają 2007 roku, kiedy to Jacek "Stopa" Zieliński i Paweł Kiljański z hardrockowej grupy Night Rider przyjęli zaproszenie Wandy Majcher z Fundacji Kopernikowskiej z Chicago i wystąpili na 30. edycji Polish Film Festival in America. – Chodziło o to, żeby zrobić coś dużego. Stwierdziliśmy, że zrobimy utwory muzyki klasycznej z orkiestrą – wspominał perkusista.


Posłuchaj
08:40 2020_09_16 07_49_19_PR3_Do_Trojki_zaprasza_Michal_Kirmuc.mp3 Night Rider Symphony – najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej w rockowych aranżacjach (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

Zagranie koncertu w nieoczywisty towarzystwie pociągnęło za sobą pomysł na album. Na liście utworów krążka "Night Rider Symphony" znalazły się m.in. nawiązujący do muzyki grupy Whitesnake "Z Tobą Na Wieczność" oparty na temacie z "Jeziora łabędziego" Piotra Czajkowskiego, "Corrida (Carmen)" oraz "W Grocie Króla Gór" Edvarda Griega.

Na płycie oprócz muzyków rockowych (w pięciu utworach projekt wokalnie wspomagał Marek Piekarczyk z TSA), pojawili się muzycy klasyczni. – Na albumie nagrywali m.in. muzycy Sinfonii Varsovii. Nasz gitarzysta (Waldemar "Valdi" Szoff – przyo. red.) to muzyk klasyczny, który wiele lat grał w orkiestrach symfonicznych jako kontrabasista, a jest jednym z najlepszych gitarzystów w Polsce. On wiedział, jak zabrać się za tę formę – opowiadał Jacek Zieliński.

NIGHT RIDER SYMPHONY- Cztery pory roku / The Four Seasons/Night Rider Symphony

"Night Rider Symphony" – lista utworów:

1. Uwertura
2. W Grocie Króla Gór
3. Nie Trzeba Nieba (Bouree)
4. Carpe Diem (Marsz Turecki)
5. Z Tobą Na Wieczność (Jezioro Łabędzie)
6. Chopin (F. Chopin)
7. Rycerz (Dziadek Do Orzechów)
8. Romans Hiszpański (Ch. Voise)
9. Corrida (Carmen)
10. Matka Noc (Sonata Księżycowa)
11. Cztery Pory... (Cztery Pory Roku)
12. O Fortuna (Carmina Burana)
13. Z Tobą Na Wieczność (Jezioro Łabędzie) - wersja

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Gość: Jacek "Stopa" Zieliński (perkusista, lider projektu Night Rider Symphony)
Data emisji: 16.09.2020
Godzina emisji: 7.49

mat.prasowe/kr


Czytaj także

Z piekła do nieba. Za nami pierwszy koncert w ramach Włodek Pawlik Summer Jazz Festiwal 2020

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 13:00
– To scena, z którą jestem związany od lat. Moja autorska płyta "Pawlik/Moniuszko. Polish Jazz" swoją premierę koncertową miała właśnie tutaj – tak Włodek Pawlik wspominał Trójkowe studio im. Agnieszki Osieckiej, do którego powrócił w piątek 31 lipca z okazji pierwszego występu w ramach Włodek Pawlik Summer Jazz Festiwal 2020. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójka na jubileuszowej edycji Enter Enea Festival

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 19:00
Zakończyła się już 10. edycja Enter Enea Festival, dorocznego muzycznego spotkania w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu. W 2020 roku Mariusz Owczarek przyjechał nad Jezioro Strzeszyńskie wyjątkowo u schyłku lata, w weekend 21-23 sierpnia.
rozwiń zwiń