Rajd Dakar: sukces to kwestia współpracy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 02:15
Gościem Krzysztofa Łoniewskiego i Dariusza Urbanowicza był Kuba Przygoński, były motocyklista, a obecnie kierowca rajdowy, wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar zarówno na dwóch, jak i na czterech kołach. W tegorocznej edycji zajął znakomite czwarte miejsce, powtarzając swoje osiągnięcie sprzed dwóch lat.
Jakub Przygoński i Timo Gottschalk z Orlen Team
Jakub Przygoński i Timo Gottschalk z Orlen TeamFoto: Marian Chytka / mat. prasowe

PAP Peterhansel 1200.jpg
Rajd Dakar: rekordowy triumf Peterhansela. Przygoński wyrównał swój najlepszy wynik

Rajd Dakar to wielka przygoda, ale także wielki wysiłek: dwa tygodnie ścigania się w trudnych, terenowych warunkach. Tym bardziej cieszy tak wysoka pozycja końcowa: – Czwarte miejsce w tym roku jest dużo mocniejszym czwartym miejscem niż dwa lata temu. Wtedy ktoś przed nami odpadł, a teraz od czwartego dnia byliśmy na czwartym miejscu, broniliśmy go i czekaliśmy, co się dzieje przed nami – ocenia trójkowy gość.


Posłuchaj
114:41 2021_01_22 00_05_26_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Kuba Przygoński (Trójka Pod Księżycem)

– Stając na starcie Dakaru, nigdy nie wiadomo, jak będzie. Wkładam w to bardzo dużo pracy i treningów, ale na starcie staje mnóstwo bardzo dobrych zawodników: takich, którzy jeżdżą dłużej niż ja albo są mistrzami motosportów. Fajnie jest się z nimi zmierzyć, pokazać, że prędkość jest, że nie dajemy się starym wygom – mówi Przygoński o tym, co go pociąga w tym jednym z najtrudniejszych, a na pewno najbardziej znanym, rajdzie terenowym świata.

Jednak jazda w rajdzie, tym bardziej terenowym, to nie jest sport jednoosobowy. Obok kierowcy siedzi pilot. On przekazuje informacje o drodze, a raczej – o tym, co będzie za kilkadziesiąt, kilkaset metrów: ma to zapisane w tzw. roadbooku. Kierowca musi te informacje wykorzystać, czyli przyjąć, przetworzyć i odpowiednio zareagować. Nie ma więc sukcesu bez dobrej współpracy między kierowcą a pilotem.

– Ja jestem cały dzień cicho, Timo (Gottschalk, pilot – red.) cały czas coś do mnie mówi. Mówi, gdzie mam jechać: np. "Za 300 metrów skręt w lewo na stopień 25, będzie pofałdowana droga na jeden wykrzyknik" – opisuje taką współpracę nasz kierowca. – Dojeżdżamy do tego punktu, więc mówi: "Teraz trzy kilometry prosto, potem droga skręca na stopień 50, uważaj będzie dużo kamieni" – kontynuuje.

5L V8 | 400 hp | Nowy Hilux Dakar 2021/YouTube Kuba Przygonski


***

Tytuł audycji: Sport pod Księżycem
Prowadzą: Krzysztof Łoniewski, Dariusz Urbanowicz
Gość: Kuba Przygoński (motocyklista, kierowca rajdowy, wielokrotny uczestnik Radu Dakar)
Data emisji: 22.01.2021
Godzina emisji: 0.05

pr

Czytaj także

Przygoński w nowej maszynie rusza na Dakar 2021. "Mamy respekt całej czołówki" [WYWIAD]

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 07:45
W dniach 3-15 stycznia 2021 roku odbędzie się Rajd Dakar, jedna z najtrudniejszych imprez off-roadowych na świecie. Po raz drugi kierowcy, w tym Polacy będą rywalizować na terenie Arabii Saudyjskiej - Muszę zbierać doświadczenie, bo na Dakarze masz perspektywę bardzo zróżnicowanego terenu i wiele możliwości. Trzeba być wszechstronnym zawodnikiem - mówi w rozmowie z PolskieRadio24.pl Jakub Przygoński, kierowca Orlen Team, który zapowiada walkę o najwyższe cele. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Przygoński czwarty w Rajdzie Dakar. "Zrobiliśmy wszystko, aby być tak wysoko"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 15:25
Jakub Przygoński i Timo Gottschalk zajęli czwarte miejsce na koniec 43. Rajdu Dakar. Dla Polaka było to wyrównanie najlepszego wyniku w karierze, który osiągnął w 2019 roku. - Mamy czwarte miejsce na Rajdzie Dakar, z czego ogromnie się cieszymy, bo meta i czwarta pozycja w tak mocnym gronie kierowców to naprawdę zaszczyt - powiedział kierowca Orlen Team. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Przygoński w czołówce Rajdu Dakar. "Myślę o następnym, ale jeszcze poczekam z pomysłami" [WYWIAD]

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 10:02
- Kończąc każdy Dakar, myślisz już o następnym. Na tę chwilę wydaje mi się, że trochę poczekam z pomysłami regulaminowymi - mówi w rozmowie z PolskieRadio24.pl czwarty kierowca 43. Rajdu Dakar Jakub Przygoński z ekipy Orlen Team. 
rozwiń zwiń