Do piłki ręcznej się dorasta - rozmowa z mistrzynią

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 02:15
Sukcesy reprezentacji męskiej pod wodzą Bogdana Wenty spowodowały, że piłka ręczna w Polsce przestała być sportem niszowym. Jednak wciąż szczypiorniak nie jest zbyt popularny. Czy uda się to zmienić? Iwona Niedźwiedź wierzy, że tak.
Iwona Niedźwiedź
Iwona NiedźwiedźFoto: Marcin Bielecki/PAP

Blanik 1200 PAP.jpg
Sport nigdy nie był przygodą

Iwona Niedźwiedź jest jedną z najlepszych i najbardziej doświadczonych szczypiornistek w naszym kraju: na zawodowym parkiecie już od ponad 20 lat. Wielokrotna reprezentantka Polski, w roku 2013 była w drużynie, która na mistrzostwach świata zajęła, najlepsze w historii, czwarte miejsce i ten sukces powtórzyła na kolejnych MŚ w roku 2015.


Posłuchaj
114:50 2021_03_19 00_04_31_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Iwona Niedźwiedź (Trójka Pod Księżycem)

– Naprawdę niewiele brakowało, a byłabym nie szczypiornistką, lecz lekkoatletką. Zaczynałam od biegów: na krótkich dystansach byłam słaba, ale 400, 800, 1500 m biegłam swoim tempem i jeszcze mi wystarczyło na przyspieszenie na finiszu – wspomina Iwona Niedźwiedź. – W biegach przełajowych, kiedy szkoła mnie wysyłała na zawody, to zawsze wracałam z medalem. Choć nie zawsze złotym – dodaje.

– Nawet zdawałam do szkoły sportowej o profilu lekkoatletycznym, ale nie przeszłam egzaminów. I trafiłam do zwykłej, ale tam właśnie była piłka ręczna, która szybko mnie zagarnęła – śmieje się polska szczypiornistka.

Przyznaje, że zawsze była przede wszystkim zawodniczką "fizyczną", a mniej "techniczną". – W swojej drużynie byłam "wolnym elektronem". Dopiero jak wyjechałam do Skandynawii, w wieku 27 lat, nauczyłam się klasycznej współpracy, która jest nieodzownym elementem gry w piłkę ręczną – tłumaczy.

– Zorientowałam się, że w wieku, jak na zawodniczkę, dojrzałym ja uczę się podstaw, których nie nauczono mnie w Polsce. I, niestety, niewiele się zmieniło: w najmłodszych grupach wiekowych jest bardzo duże ciśnienie na wynik, ale przez to nie uczy się współpracy. Bo to za wynik dostaje się dotacje – wskazuje.

– I to jest bardzo duży problem, ponieważ później do drużyny seniorskiej wprowadzamy zawodników, którzy nie są przygotowani na to seniorskie granie. To trzeba zmienić – dodaje.

Iwona Niedźwiedź: Serce i wiara przeniosły nam dzisiaj góry/YouTube Handball Polska


***

Tytuł audycji: Sportowa Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Krzysztof ŁoniewskiDariusz Urbanowicz
Gość: Iwona Niedźwiedź (piłkarka ręczna grająca na pozycji rozgrywającej, reprezentantka Polski, mistrzyni i wicemistrzyni Polski)
Data emisji: 19.03.2021
Godzina emisji: 0.04

pr

Czytaj także

Artur Siódmiak pół żartem, pół serio

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 02:00
Jan Kałucki i Krzysztof Łoniewski rozmawiają z Arturem Siódmiakiem – dwukrotnym medalistą mistrzostw świata w piłce ręcznej, olimpijczykiem i anegdociarzem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport – metoda na szczęście

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 02:15
Tym razem gościem Krzysztofa Łoniewskiego i Dariusza Urbanowicza był nie sportowiec, lecz... raper. Lecz chociaż Leszek "Eldo" Kaźmierczak w żaden sposób nie był związany z profesjonalnym uprawianiem sportu, ten zawsze był w jego życiu obecny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mila: reprezentacji potrzebny był trener z genem zwycięzcy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 02:00
Gościem Krzysztofa Łoniewskiego w najnowszym wydaniu "Sportu pod Księżycem" był Sebastian Mila – znakomity piłkarz, wielokrotny reprezentant Polski i, o czym mało kto pamięta, mistrz Europy U-18. Jest więc rzeczą naturalną, że rozmowę zdominowała piłka nożna i to w różnych aspektach.
rozwiń zwiń