Eskaubei i Maciej Gołyźniak gośćmi Mariusza Owczarka

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 20:25
Eskaubei opowie o projekcie "Muzyczny Tyrmand", a Maciej Gołyźniak o nowym albumie zatytułowanym "The Orchid". 
Do słuchania zaprasza Mariusz Owczarek
Do słuchania zaprasza Mariusz Owczarek Foto: W. Kusiński/ PR

"Muzyczny Tyrmand" to projekt inspirowany twórczością Leopolda Tyrmanda. Zespół Eskaubei i Tomek Nowak Quartet, biorąc na warsztat takie powieści jak: "Siedem dalekich rejsów", "Zły", "Filip" oraz "Dziennik 1954", przepuścił je przez swoją artystyczną wrażliwość i poddał własnym interpretacjom, w efekcie czego powstały cztery premierowe utwory. Okołojazzowa formuła muzyczna w połączeniu z rapowanym słowem, wydaje się dziś formą wypowiedzi najtrafniej odzwierciedlającą charakter twórczości i osobowości Leopolda Tyrmanda. Eskaubei opowie o tej płycie naszym słuchaczom.

Z Maciejem Gołyźniakiem porozmawiamy o nowej płycie w ramach serii Polish Jazz – 18 września jako volumen 85 ukaże się album "The Orchid". Nowy album artysty i jego tria przedpremierowo w Trójce! 

Premiera pierwszego singla "The Restless Rains" zaplanowana jest na 21 sierpnia. "Ta płyta to dla mnie wyjątkowy konglomerat nastrojów i fascynacji. Obecna w naszej kulturze i sztuce nostalgia, ale też chłód bardzo bliskiej mi Skandynawii. Poza tym, niezwykle inspirujące mnie nowojorskie myślenie brzmieniem. Z jednej strony ulubione przeze mnie ostinato, współczesny hiphopowy groove, ale jednak jazzowe harmonie. ​Praca nad albumem przypominała na przemian tygiel wrzący euforią i spokojny przybój oceanu. ​To zdecydowanie nostalgiczna płyta"  mówi o niej sam artysta.

***

Do słuchania audycji "Około południa" w sobotę (15 sierpnia) między godz. 11.05 a 13.00 zaprasza Mariusz Owczarek.