W hiszpańskim rytmie poprzez świat

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 08:03
Trzy dni temu, w Święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia, zaczął się karnawał. Potrwa krótko, zaledwie do 16 lutego, lecz w tym roku raczej nie należy spodziewać się szampańskich zabaw. Ba, nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby tegoroczny karnawał przemknął w ogóle niezauważony...
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mandy Godbehear/shutterstock

Nie można wybrać się do Wenecji, by odświeżać karnawałowe obyczaje kultywowane tam od XI stulecia naszej ery. Nie polecimy także do Rio de Janeiro, gdzie, bywało, na ulicach bawiło się około 5 milionów osób, co zostało zresztą wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Nawet bliższy geograficznie hiszpański karnawał na Teneryfie w Santa Cruz w tym roku raczej nie przyciągnie tłumów… 


Posłuchaj
102:13 2021_01_09 13_07_36_PR3_Francuski_lacznik.mp3 Corrida z pchłą (Francuski łącznik/Trójka)

Za to nic nie przeszkodzi nam powspominać. I w małym, choćby dwuosobowym gronie, potańczyć. Na rozgrzewkę: tańce hiszpańskie, przysposobione przez inne nacje. Te charakterystyczne rytmy, brzmienia, okrzyki "Olé!" rozlegają się jak świat długi i szeroki. I rozbrzmiewały nawet w PRL-u.

Jerzy Połomski - Cała sala śpiewa z nami (Opole 1979)/YouTube zuchu666


Niektórzy słuchacze z sentymentem wspomną przebój Jerzego Połomskiego, młodzi uśmiechem zareagują na piosenkę Zaz, rodowitej przecież Francuzki. A pomiędzy kolejnymi przykładami hiszpańskich melodii z różnych krajów, będą śpiewać prawdziwi Hiszpanie, by nie powiedzieć – symbole tego kraju. Bo jak inaczej nazwać np. Julio Iglesiasa?

ZAZ - Qué vendrá (Clip officiel)/YouTube/Zaz Official


Julio Iglesias - Amor(1982)/YouTube Analogue library


***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 09.01.2021
Godzina emisji: 13.07, 14.06

pr

Czytaj także

Gdzie te niegdysiejsze śniegi?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 14:07
– Chyba każdy tęskni za takim obrazkiem: wielkie, białe płaty, miękko padające za oknem, a wewnątrz mieszkania czy domu ciepło, jasno; roziskrzona choinka, pięknie ubrany stół, do tego aura miłości i wzajemnego zrozumienia. Banał? Oczywiście! Banał spopularyzowany przez tysiące filmów, miliony wysłodzonych pocztówek, miliony utworów muzycznych – mówiła, zapraszając na audycję o… śniegu Monika Małkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różne kraje, odległe epoki. Świąteczna podróż z "Francuskim łącznikiem"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 14:07
– Najpiękniejsze w roku święta nie zawsze przebiegają po naszej myśli i zdarza się z przyczyn od nas niezależnych, że nie możemy obchodzić ich w rodzinnym czy przyjacielskim gronie i wtedy Boże Narodzenie trzeba mieć w sobie. Trzeba łączyć się z bliskimi myślami i uczuciami, kiedy fizycznie jest to nie do zrealizowania. Wojna czy choroba nieraz stają w poprzek planom, czy tradycji. Trzeba przetrwać i pomocna jest w tym muzyka, ta tradycyjna i ta mniej znana – mówiła Monika Małkowska
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polonez. Historia pewnego tańca

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 23:00
– Polonezy pisali już kompozytorzy barkowi, miedzy innymi Bach. Polonez na przełomie XVI i XVII wieku zaczął być tańcem modnym, podobnie jak tańce włoskie i francuskie. Ze względu na swoją szlachetność królował na europejskich dworach – mówi w Trójce prof. Karol Radziwonowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obietnice, deklaracje, przyrzeczenia (jak to zwykle w Nowym Roku)

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 15:00
Jak co roku – także w tym, który właśni się zaczął, a który ma nam przynieść wyzwolenie od COVID-19 – obiecujemy sobie to, co ma nadać sens naszemu życiu.
rozwiń zwiń