Różne oblicza wolności. Jak interpretują ją artyści?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 16:10
Jedni starają się ją poczuć, inni poszerzyć, a kolejni zrozumieć. Są też tacy, którzy chcieliby się jej pozbyć lub ją odzyskać. Wolność. Z czym się wiąże? Jak ją rozumiemy, czym jest w istocie i jak interpretowali ją artyści? Na pierwszomajowe wydanie programu "Francuski łącznik" zaprosiła Monika Małkowska.
Harry Belafonte i Martin Luther King. 28 marca 1966 roku
Harry Belafonte i Martin Luther King. 28 marca 1966 rokuFoto: AGIP/Rue des Archives/Forum

Czym jest wolność? Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiało się wielu artystów. Część z nich dała upust swoim rozważaniom w tworzonych dziełach. O niektórych dokonaniach w specjalnym, pierwszomajowym wydaniu audycji "Francuski łącznik" opowiadała Monika Małkowska.

Posłuchaj
50:13 2021_05_01 15_07_13_PR3_Francuski_łącznik.mp3 Wolność oczyma artystów (Francuski łącznik/Trójka)

 

Harry Belafonte

– Artystą, który bardzo poważnie podchodził do kwestii wolności, był między innymi Harry Belafonte, amerykański piosenkarz i pierwszy Afroamerykanin, który zdobył nagrody Emmy i Grammy. Belafonte jest znany z walki o prawa człowieka. W 1987 roku został mianowany Ambasadorem Dobrej Woli. W 1963 roku zaś brał udział w marszu w Waszyngtonie, podczas którego Martin Luther King wygłosił swoje słynne wystąpienie "I have a dream" – usłyszeliśmy w audycji. 

Oh Freedom / Harry Belafonte

Don José

– Wolność czasami staje się zgubą. Tak było w przypadku Don José. Cyganka zwodziła go, że gdy uwolni się z rygorów wojskowych, stanie się szczęśliwy. Gdy Don José nieodwracalnie zerwał więzy łączące go z wcześniejszym życiem oraz wojskim, Carmen zerwała z nim. To jedno z największych złudzeń wolności – mówiła Monika Małkowska.

Carmen: Final Scene (Elina Garanca, Roberto Alagna) / Metropolitan Opera 

Almirena

– Bycie wolnym to także wolność do wyrażania uczuć. Tego prawa nie miała Almirena, uwięziona przez złą czarownicę. "Pozwól mi płakać" łkała nad swoim losem. Robiła to tak skutecznie, że rozpaliła do siebie miłość króla. Ten, starając się jej pomóc, naraził się na złość czarownicy. Historia ta wydarzyła się tysiąc lat temu. Jej morał jest jednak nadal aktualny: czasem za pomoc w odzyskiwaniu wolności płaci wyzwoliciel – podsumowała prowadząca audycję "Francuski łącznik". 


Philippe Jaroussky – Handel: Il trionfo del Tempo e del Disinganno: "Lascia la spina, cogli la rosa” / Warner Classics


***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 01.05.2021
Godzina emisji: 15.07

zch

Czytaj także

Ile zwierzęcia jest w człowieku?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 23:15
Pandemia sprawiła, że zwierzęta stały się nam bliższe. Chętniej adoptujemy je ze schronisk, traktując jako rodzinę zastępczą, a nawet po prostu jak rodzinę. Są i będą dyskutowane również prawa zwierząt, choć może lepiej byłoby mówić o obowiązkach człowieka wobec nich. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak bardzo zwierzęta są obecne w naszej kulturze, obyczajach, postrzeganiu świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas ograniczeń, czas przemyśleń

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 23:15
Z jednej strony pandemia zdecydowanie ograniczyła naszą zakupową, szczególnie w kwestii ubraniowej, zachłanność. Z drugiej jednak równie zdecydowanie wzrosła konsumpcja – ta konkretna, przy stole. Jemy i pijemy znacznie powyżej realnych potrzeb organizmu.
rozwiń zwiń