W objęciach wspomnień. Czy można bez nich żyć?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 16:07
Zbliża się dzień, w którym tradycyjnie sięgamy pamięcią do przeszłości. Przywołujemy myślami tych, których nie ma już wśród nas. Myślimy o tych, których nam brakuje – w bardziej lub mniej dojmujący sposób. Wspominamy nie tylko ludzi, ale też to, co nas z nimi łączyło. Czy można żyć bez wspomnień?
Dziś kiedy każdy może robić zdjęcia, czy są jeszcze ludzie, którzy doceniają fotografię artystyczną?
Dziś kiedy każdy może robić zdjęcia, czy są jeszcze ludzie, którzy doceniają fotografię artystyczną?Foto: pixabay.com/jarmoluk/domena publiczna

Chyba nie. –  Brak wspomnień to rodzaj kalectwa. Pamięć kształtuje nas tak samo jak wychowanie, emocje i miejsce, w którym przyszło nam żyć. Mimo że z biegiem lat obrazy zapisane w naszej głowie blakną, odkształcają się, zostają poddane usterkom pamięci, na swój sposób kształtują nasze istnienie. Nie ma życia bez przeszłości. Warto, choćby ten jeden raz w roku, zdać sobie sprawę z wagi wspomnień –  zachęcała Monika Małkowska. 


Posłuchaj
50:49 2021_10_30 15_07_02_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 Oddając się wspomnieniom (Francuski Łącznik/Trójka)

 

Cats

Andrew Webber też miał swoje wspomnienia. "Koty" były jego ulubioną książką z dzieciństwa. Elaine Paige zastąpiła pierwotnie wybraną aktorkę do roli Grizabelli. W dziesięć dni nauczyła się roli, tekstu, a potem odniosła ogromny sukces – wspominała autorka audycji. 

Memory - Elaine Paige as Grizabella, HD / Cats The Musical

Michel Sardou

–  Lubię sięgać po ironiczne piosenki – zaznaczyła Monika Małkowska. – W jednej z nich Michel Sardou twierdzi, że stracił pamięć i nawet go to cieszy. Nie pamięta narodzin, nieszczęśliwych miłości i głupców, z którymi miał nieszczęście spotkać się w życiu – mówiła. 

Ma mémoire / Michel Sardou

Skaldowie

W audycji nie zabrakło także polskiego akcentu. "Szanujmy wspomnienia" to utwór autorstwa grupy Skaldowie. Pochodzi z albumu o tym samym tytule, wydanego w 1976 roku. 

Skaldowie - Szanujmy wspomnienia [Official Audio] / Polskie Nagrania

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 30.08.2021
Godzina emisji: 15.07

zch


Czytaj także

Czy wszystkie muzyczne drogi prowadzą do Ameryki?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 15:08
12 października minie 529 lat od czasu, gdy pewien genueński żeglarz – może Włoch, może Hiszpan – postawił stopę na nowym lądzie. Potem drugą. Ten mały krok człowieka okazał się brzemienny w skutki dla ludzkości, zarówno w aspekcie cywilizacyjnym, politycznym, ekonomicznym, jak i obyczajowym. Z pewnością bardziej odbił się na każdym mieszkańcu naszego globu niż spektakularny, transmitowany przez telewizję, spacer po srebrnym globie. To wielkie odkrycie wydarzyło się… przypadkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W hołdzie nauczycielom. Muzyczne opowieści po latach

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 15:07
– Grégoire, francuski kompozytor i autor tekstów, nagrał w zeszłym roku podziękowania dla wszystkich swoich profesorów. To dzięki wam piszę, mówię i wiem, że jestem, śpiewa w utworze "Profs (chanson hommages à tous les professeurs des écoles)" – opowiadała, zapraszając na audycję poświęconą nauczycielom, Monika Małkowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lek na całe zło. Niewinne bolączki i kuracja dla ducha

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 16:10
Molier uważał, że najwięcej na świecie jest medyków. Udzielają porad, jak zachować ciało w dobrej formie oraz co stosować, gdy ktoś niedomaga. Nawet gdy są to wskazówki wyssane z palca. Zawsze znajdą się naiwniacy, gotowi w nie uwierzyć i je zastosować.
rozwiń zwiń