Symfoniczno-ekstremalny metal w pustynnej republice

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 00:00
Republikańskie dźwięki w rocznicę urodzin Grzegorza Ciechowskiego, garść "pustynnych" brzmień, trochę zdrowego, gitarowego hałasu oraz… symfoniczno-ekstremalny metal rodem ze Szwecji – takie atrakcje przyszykował tym razem dla słuchaczy Michał Grabkowski.
Grzegorz Ciechowski
Grzegorz CiechowskiFoto: Forum/Studio69

Przypadająca 29 sierpnia 64. rocznica urodzin Grzegorza Ciechowskiego odbiła się echem w wielu Trójkowych audycjach. Nie inaczej było w najnowszym wydaniu "Dogrywki", w którym zabrzmiały aż trzy utwory zespołu Republika, któremu urodzony w Tczewie artysta szefował przed dwie dekady.

– Nie pamiętam, kiedy tak bardzo poruszyła mnie płyta koncertowa – wyznał "Grabek", prezentując fragment albumu "Live at Freak Valley", nagranego przez amerykańską formację King Buffalo podczas festiwalu w zachodnich Niemczech. Siedem utworów zarejestrowanych w czerwcu 2019 roku wydano pierwotnie w postaci dwóch krążków winylowych, a ostatnio materiał doczekał się również wersji cyfrowej.


Posłuchaj
50:43 2021_08_31 23_08_09_PR3_Dogrywka.mp3 Symfoniczno-ekstremalny metal w pustynnej republice (Dogrywka/Trójka)

 

Jak zwykle w dogrywce nie mogło zabraknąć "pustynnego" rocka importowanego z Kalifornii. Tym razem w roli głównego bohatera wystąpił Nick Olivieri, który wraz ze swym zespołem Mondo Generator, uraczył niedawno fanów płytą "Live at Bronson". Wśród zaprezentowanych dwóch utworów znalazł się jeden nawiązujący w tytule do jednego z wcześniejszych zespołów Olivieriego, kultowego już dziś Kyussa.

Wisienką na torcie tej "Dogrywki" był kawałek szwedzkiej formacji Zornheym, określającej swą muzykę mianem symphonic extreme metal. – To coś zupełnie nie dla mnie, ale postanowiłem to sprawdzić – opowiadał Michał Grabkowski o muzycznej przesyłce, którą znalazł w swej skrzynce mailowej. Utwór Szwedów na tyle przypadł mu do gustu, że trafił na playlistę tego wydania audycji.  

Republika – "Odchodząc", źródło: YouTube / Republika

Lista utworów:

  1. King Buffalo – "Kerosene" (live at Freak Valley)
  2. Republika – "Halucynacje"
  3. Pearl Jam – "Oceans"
  4. Big Scenic Nowhere – "Blink of an Eye"
  5. Mondo Generator – "Kyuss Dies!" (live at Bronson)
  6. Mondo Generator – "Green Machine" (live at Bronson)
  7. Republika – "Hibernatus"
  8. Zornheym – "Keep the Devil Away"
  9. Chubby and the Gang – "Pressure"
  10. Republika – "Odchodząc"

***

Tytuł audycji: Dogrywka
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 31.08.2021
Godzina emisji: 23.08

kc

Czytaj także

Powiew pustyni wieczorną porą

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 09:00
Spora dawka "pustynnych" brzmień z Kalifornii, do tego grunge'owe klimaty rodem z Seattle i trochę polskiej alternatywy – miłośnicy brudnych, gitarowych dźwięków mogli być ukontentowani tym wydaniem "Dogrywki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solidna dawka mocnego brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 23:05
Grupa odbiorców audycji "Dogrywka" rośnie w siłę i regularnie zasila muzyczne szeregi. Wieczorowa pora stała się okazją, by na antenie Trójki posłuchać i zapoznać się z przedstawicielami mocnych brzmień, do czego zachęca Michał Grabkowski.  
rozwiń zwiń