Folk – muzyka magiczna

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 22:15
Pierwotnie muzyka pełniła funkcję magiczną: wprowadzała w trans, przywoływała i odpędzała duchy. Z czasem zyskała nowe funkcje – pomagała w pracy, czy dawała wytchnienie i relaks. Jednak prawdę mówiąc, do dziś co bardziej wrażliwi wielbiciele muzyki, niezależnie od jej rodzaju, słuchając jej, potrafią wpaść w trans.
Sting
StingFoto: shutterstock.com/D-VISIONS

Celtic Woman 1200.jpg
Z Zimbabwe do Irlandii (z przesiadką w Szczecinie)

Ale niewątpliwie są takie regiony świata, gdzie magiczne korzenie tej pierwotnej, folkowej muzyki, są szczególnie słyszalne. To oczywiście przede wszystkim Afryka. Właśnie na ten kontynent w swojej audycji zabrał nas Wojciech Ossowski. I chociaż odwiedzaliśmy też inne regiony świata, w ten czy inny sposób zachowaliśmy łączność z Czarnym Lądem.


Posłuchaj
49:18 2021_02_10 21_08_32_PR3_Klub_Folkowy.mp3 Magia muzyki (Klub folkowy)

Lista utworów

  1. Burundi – Umubu
  2. Khadja Nin – Sambolera
  3. Lazaro Ros – Akete Oba Oba
  4. Solly Mahlangu – Siyabonga Jesu (Wa Hamba Nathi)
  5. Filipe Mukenga – Muloji
  6. Sting – The Last Ship
  7. Shango – El Chacal
  8. Loreena McKennitt – The Lady of Shalott
  9. Filipe Mukenga – Blues pala Nguxe

Khadja Nin: Sambolelra/YouTube dachaavane


***

Tytuł audycji: Klub folkowy
Prowadzi: Wojciech Ossowski
Data emisji: 10.02.2021
Godzina emisji: 21.08

pr

Czytaj także

Majid Bekkas, Dobranotch i inni, czyli folkowa mapa świata

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 22:00
W "Klubie folkowym" Wojciecha Ossowskiego było i skocznie, i świątecznie, a to dzięki muzykom podróżnikom z Dobranotch oraz Lhasie De Sela. Nie zabrakło także afrykańskich brzmień – w audycji pojawili się m.in. Majid Bekkas i Johnny Clegg w historycznym duecie z Nelsonem Mandelą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Westernowy "Klub folkowy"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 22:15
– Stany Zjednoczone w różnym czasie były zasiedlane przez różne nacje, więc muzyka, która tam przywędrowała, nie zawsze tworzyła od razu amerykański klimat. Wszelako western i muzyka z takich filmów dają nam wyobrażenie o tym, jak Dziki Zachód wyglądać i brzmieć powinien – mówił w najnowszym wydaniu audycji "Klub folkowy" Wojciech Ossowski. Tak więc na liście utworów znalazło się i country i nieco latynoskich rytmów, a nawet kowbojskie brzmienia z naszego polskiego podwórka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folk ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 22:09
Od Irlandii, przez Bałkany i Afrykę, po Nowy Jork – w audycji Wojciecha Ossowskiego granice państw i kontynentów nie mają żadnego znaczenia, liczy się wyłącznie dobre, folkowe granie.
rozwiń zwiń