Międzykontynentalna kuracja z wiosną w tle

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 07:00
Leczenie duszy dźwiękami płynącymi wprost z serca Afryki? Czemu nie! Zwłaszcza gdy dodamy do nich trochę rytmów zza oceanu i zza naszej wschodniej granicy, a całość doprawimy energetycznym folkiem z Wysp Brytyjskich.
Loreena McKennitt
Loreena McKennitt Foto: Forum / Reuters / Cynthia Karam

Mabulu to multipokoleniowy zespół pochodzący z Mozambiku – jego nazwę można przetłumaczyć jako "poszukiwanie dialogu". A to bardzo potrzebna nam wszystkim rzecz, dlatego warto posłuchać utworu tej grupy, który w tytule, obok nazwy groźnej choroby, ma również słowo "nadzieja".

Mabulu – "AIDS (But Hope)", źródło: YouTube

Nieco na wschód od Mozambiku leży wyspa Madagaskar, ojczyzna Lala Njavy. Ta niezwykle oryginalna artystka czaruje swym głosem w piosenkach utrzymanych w surowej stylistyce, którą śmiało można nazwać "malgaskim bluesem".

Słuchaczy, którzy wciąż bezskutecznie wypatrują wiosny, pocieszy wspólny utwór Loreeny McKennitt i Phila Cunninghama. Słynna kanadyjska wokalistka śpiewa o roztapiającym się śniegu, a towarzyszą jej dźwięki akordeonu obsługiwanego przez jednego z największych fachowców od gry na tym instrumencie.

Tuż za naszą wschodnią granicą działa duet Folknery, oprawiający tradycyjne ukraińskie pieśni we współczesne aranżacje. Zaś z angielskiego Kent pochodzi Oysterband – punkowo-folkowy zespół, który zadbał o zapewnienie odpowiedniej porcji pozytywnej energii na początek i koniec tego wydania "Klubu folkowego".


Posłuchaj
50:47 2021_04_07 21_07_59_PR3_Klub_Folkowy.mp3 Kuracja dźwiękami z różnych kontynentów (Klub folkowy/Trójka)

 

Lista utworów:

  1. Oysterband – "When I'm Up I Can't Get Down"
  2. Mabulu – "AIDS (But Hope)"
  3. Phil Cunningham & Loreena McKennitt – "When the Snow Melts"
  4. Lala Njava – "Pardon À L'afrika"
  5. Folknery – "Salvia"
  6. B&B Project – "Storm"
  7. Olox – "Terra Clamor"
  8. Oysterband – "Dancing As Fast As I Can"

 ***

Tytuł audycji: Klub folkowy
ProwadziWojciech Ossowski
Data emisji: 07.04.2021
Godzina emisji: 21.07

kc

Czytaj także

Klasyczne afrykańskie brzmienia i country z Estonii

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 22:05
Kanadyjska muzyka "w kratę", czyli Corrigan Fest, antyczna podróż do południowych Włoch z Canzoniere Grecanico Salentino, afrykańskie brzmienia z myszką w wydaniu Orchestra Super Mazembe i country z estońską duszą od Curly Strings – to wszystko znalazło się w najnowszej odsłonie audycji "Klub folkowy" Wojciecha Ossowskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zielona muzyka". Dźwięki z wysp i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 22:05
"Zielona muzyka" zagościła w "Klubie folkowym" Wojciecha Ossowskiego. Dźwięki prosto z Irlandii przeniosły słuchaczy do kraju wspaniałej roślinności. Jednym z motywów przewodnich stał się chętnie obchodzony Dzień Świętego Patryka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z jakich dźwięków słyną najpopularniejsze muzyczne zakątki świata?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 22:05
– "Klub folkowy" otwiera swoje podwoje. To będzie godzina wytchnienia po emocjach sportowych i nie tylko – zapowiadał w programie Wojciech Ossowski i zapraszał w podróż po muzycznych zakątkach świata, tych odległych i bliskich. Jednym z przystanków były warszawskie uliczki. 
rozwiń zwiń