Duch Tomasza Beksińskiego i panie śpiewające The Cure

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 07:00
Wspomnienie czarodzieja mikrofonu oraz kobiece interpretacje klasycznych utworów legendarnej brytyjskiej formacji znalazły się wśród atrakcji, jakie przygotował tym razem słuchaczom Mateusz Tomaszuk.
The Cure
The CureFoto: Shutterstock.com/ToskanaINC

– Wczesna wiosna, rok 1988, niewielka salka w piwnicach Sanockiego Domu Kultury i Tomasz Beksiński, który od czasu do czasu odwiedzał swoje rodzinne miasto, a przy okazji przywoził sporo ciekawych koncertów na kasetach VHS. Była wśród nich "Pressure Points" grupy Camel, która w ówczesnych czasach miała fragment z zapisem cenzury. Kaset takich nie wolno było pokazywać publicznie, ale tym razem podobno się udało – taką historię opowiedział słuchaczom Mateusz Tomaszuk, ilustrując ją tytułowym utworem z wydanego w 1984 roku albumu brytyjskich mistrzów rocka progresywnego.


Posłuchaj
51:16 2021_07_29 20_06_40_PR3_Konstelacja_M.mp3 Duch Beksińskiego i "kobiece" The Cure (Konstelacja M./Trójka)

 

W "Konstelacji M." zabrzmiało więcej muzyki bliskiej sercu Beksińskiego, tragicznie zmarłego prezentera, który przez lata czarował słuchaczy Trójki swoimi niezwykłymi, klimatycznymi audycjami. Usłyszeliśmy m.in. utwory jednej z jego ulubionych grup The Cure, w interpretacji wokalistek Frankie Rose i A.A. Williams. Pierwsza z nich jest Amerykanką, która kilka lat temu zdecydowała się nagrać własną wersję klasycznego albumu Anglików, "Seventeen Seconds" z 1980 roku. Druga mieszka w Londynie i ma na koncie dopiero jeden autorski album, "Forever Blue", wydany w 2020 roku. Całkiem niedawno nagrała ponadto płytę z coverami, zatytułowaną "Songs from Isolation", na której znalazła się urocza przeróbka piosenki "Lovesong" z repertuaru Roberta Smitha i spółki.

A.A. Williams – "Lovesong", źródło: YouTube / A.A. Williams

To wydanie "Konstelacji M." było również dobrą okazją, by poznać twórczość Rogi Clush. To najnowszy projekt Igora Szulca – kompozytora, producenta, pianisty i wokalisty, znanego wcześniej z Adre'n'Alin. Nowe dźwięki zarejestrował częściowo na urokliwym poddaszu na Mazurach, a częściowo w swojej warszawskiej sypialni. Natomiast na deser Mateusz Tomaszuk zaserwował słuchaczom "Creme Brulée" w wykonaniu pochodzącego z Liverpoolu duetu King Hannah.

Lista utworów:

  1. A Thousand Hours – "Sleep Of Angels"
  2. Camel – "Pressure Points"
  3. Lowlife – "A Sullen Sky"
  4. And Also The Trees – "Roulette"
  5. Frankie Rose – "Seventeen Seconds"
  6. A.A. Williams – "Lovesong"
  7. The Alan Parsons Project – "La Sagrada Familia"
  8. Rogi Clush – "Son"
  9. Chelsea Wolfe – "Flatlands"
  10. King Hannah – "Creme Brulée"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 20.06

kc

Czytaj także

Z Ziemi na Księżyc i z powrotem

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 09:00
Burzowo-deszczowy czwartkowy wieczór z Mateuszem Tomaszukiem wypełniła muzyka o nastroju stosownym do okoliczności przyrody. Choć autor audycji starał się mocno trzymać Ziemi, nie obeszło się bez wycieczki w kosmos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstelacja dźwięków – od Blackfield po The Smiths

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 11:36
Od delikatnych progrockowych nut zespołu Blackfield i jazgotu przesterowanych gitar formacji Have a Nice Life rozpoczął tym razem "dźwiękową podróż w nieznane" gospodarz audycji Mateusz Tomaszuk.
rozwiń zwiń