Perfekcyjna ścieżka dźwiękowa na pożegnanie dnia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 00:00
Trochę klasyki rocka, trochę postpunkowego grania i trochę elektroniki – to wszystko zaprezentował Mateusz Tomaszuk w kosmiczno-intymnej oprawie charakterystycznej dla jego późnowieczornych audycji
Mateusz Tomaszuk
Mateusz TomaszukFoto: Archiwum prywatne

55. wydanie "Konstelacji M." rozpoczęło się perfekcyjnie od jednego ze sztandarowych hitów Lou Reeda, pt. "Perfect Day". Kompozycja stworzona na początku lat 70. zyskała nowe życie w 1996 roku za sprawą filmu "Trainspotting". Rok później została zaśpiewana ponownie przez plejadę gwiazd, wśród których byli Bono, Elton John i David Bowie, na potrzeby charytatywnej akcji zorganizowanej przez sieć BBC.


Posłuchaj
50:04 2021_11_09 23_09_08_PR3_Konstelacja_M.mp3 Perfekcyjna ścieżka dźwiękowa na pożegnanie dnia (Konstelacja M./Trójka)

 

W dalszej części audycji Mateusz Tomaszuk sięgnął po dwa utwory The Underground Youth. Okazją była zakończone kilka dni temu mini-tournee brytyjskiej grupy po Polsce. Klimatyczne postpunkowe granie można było usłyszeć we Wrocławiu, w Gdańsku i w Krakowie. Niestety, nie mamy co liczyć na to, że nasz kraj odwiedzi kolejny bohater "Konstelacji M.", Jason Molina. Mistrz alternatywnego rocka z domieszką folku i country, mający na koncie współpracę m.in. z Willem Oldhamem i zespołem My Morning Jacket, zmarł bowiem w 2013 roku, w wieku zaledwie 39 lat.

Jason Molina – "Thistle Blue", źródło: YouTube / Jason Molina - temat

W odpowiedni klimat drugiej połowy audycji zadbali m.in. muzyczny przywódca grupy Depeche Mode Martin Gore oraz grecki pionier muzyki elektronicznej Vangelis – obaj panowie wydali w ostatnich miesiącach nowe albumy.

Lista utworów:

 1. Lou Reed – "Perfect Day"
 2. Radiohead – "Exit Music (For a Film)"
 3. The Underground Youth – "Behind"
 4. The Underground Youth – "Damned"
 5. Jason Molina – "Thistle Blue"
 6. Jason Molina – "Be Told the Truth"
 7. Amrou Kithkin – "Floodplains"
 8. Martin L. Gore – "In a Manner of Speaking"
 9. Gigi Masin – "Call Me"
 10. Lebanon Hanover – "Come Kali Come"
 11. Vangelis – "Monastery of La Rabida"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 9.11.2021
Godzina emisji: 23.05

kr

Czytaj także

Clan of Xymox, New Model Army, Have A Nice Life. Jesienne dźwięki tuż przed północą

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 00:00
Fani dawnych audycji Tomasza Beksińskiego ten głos znają bardzo dobrze! Roonie Moorings i Clan Of Xymox za kilkanaście dni pojawią się w Polsce! Aby umilić oczekiwanie na ten koncert, nasze spotkanie rozpoczęliśmy od fragmentu z "Notes From The Underground" – albumu sprzed 20 lat. Nie zabrakło również dźwięków od Have a Nice Life, Marianne Faithfull, New Model Army oraz brzmień, które intrygują i które na pewno nie dadzą o sobie zapomnieć!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne emocje i podróż w nieznane. Bella Morte i Sinead O'Connor w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 00:00
Za nami kolejna dźwiękowa uczta! Dark wave, post rock, shoegaze, slowcore, rock gotycki, muzyka filmowa. Ciszej, głośniej, bez podziału na starsze i nowsze. Jedynym wyznacznikiem były emocje.
rozwiń zwiń