Wieczorny przegląd progresywny

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 00:00
W najnowszym wydaniu "Wieczornego przeglądu myśli" Michała Kirmucia królowały synth-pop i rock progresywny, także w polskim wykonaniu. 
Ray Wilson na scenie Trójki
Ray Wilson na scenie TrójkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
50:34 2021_02_23 23_08_42_PR3_Wieczorny_przeglad_mysli.mp3 Pink Floyd i Collage w audycji Michała Kirmucia (Wieczorny przegląd myśli/Trójka)

 Zestawienie otworzył David Sylvian (który 23 lutego obchodził swoje 63. urodziny) i najważniejszy zespół w jego karierze – new wave'owy Japan. Zespół odniósł sukces na przełomie lat 70. i 80. – dziewięć przebojów Japan (w tym singiel "Ghosts") znalazło się na liście Top 40 w Wielkiej Brytanii.

Grupa rozpadła się u szczytu popularności, w grudniu 1982 roku. Jego członkowie kontynuowali inne projekty muzyczne, choć na krótko zreformowali się na początku lat 90. jako Rain Tree Crow, wydając album pod tym samym tytułem w 1991 roku.

Japan Ghosts 480p Quality/Japan Ghosts 480p Quality

"Dogs" (pierwotnie skomponowany jako "You've Got to Be Crazy") to utwór z repertuaru Pink Floyd, który został wydany na albumie "Animals" w 1977 roku i po który Roger Waters chętnie sięga do dziś. Jak wyjaśniają muzycy, tekst "Dogs" koncentruje się na agresywnym, bezwzględnym świecie biznesu i opisuje biznesmena mającego ogromną władzę. Pierwsze dwa wersy podkreślają drapieżną naturę człowieka pozornie czarującego i poważanego, z "krawatem i mocnym uściskiem dłoni, pewnym spojrzeniem i łatwym uśmiechem".

Roger Waters - Dogs - Live 2018 (Us & Them Tour) | PRO SHOT/John Miller


"We Knew The Truth Once" to kolejny singiel Raya Wilsona (byłego członka grupy Genesis), zapowiadający jego siódmy studyjny album "The Weight of Man", który pojawi się wiosną 2021 roku. 

Ray Wilson | We Knew The Truth Once/Ray Wilson | We Knew The Truth Once

Lista utworów: 

1. Japan – "Nightporter"
2. Japan – "Ghosts"
3. Collage – "Rozmowa"
4. Roger Waters – "Dogs (live)"
5. Ray Wilson  "We Knew The Truth Once"
6. Ray Wilson – "Another Day/The Last Horizon"
7. Tom Waits – "Los Angeles Mood (Chromium Descensions), ("Night On Earth" Soundtrack)"

***

Tytuł audycji: Wieczorny przegląd myśli
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 23.02.2021
Godzina emisji: 23.08

kr

Czytaj także

Wieczorna wyprawa do krainy zimnych dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 00:00
W audycji "Wieczorny przegląd myśli" Michała Kirmucia wybraliśmy się w podróż do zimnych, chwilami gotyckich dźwięków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna dawka zimnej fali w selekcji Michała Kirmucia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 00:00
Ponieważ zeszłotygodniowa dawka polskiej muzyki zimnofalowej najwyraźniej przypadła słuchaczom "Wieczornego przeglądu myśli" do gustu, to w tym tygodniu, zanim zapadła na Ziemi noc, również nie zabrakło podobnych dźwięków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimna fala i ciepłe głosy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 00:00
Od zimnej jak tegoroczny luty muzyki zespołu Madame, po otulający niczym gruba kołdra wokal Kate Bush – taki wachlarz muzycznych klimatów prezentuje Michał Kirmuć.
rozwiń zwiń