Co można odnaleźć w brzmieniu rockowych gigantów?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 00:00
Utwory z debiutanckiego albumu grupy Marillion, który w miniony weekend obchodził 38. rocznicę wydania. Ponadto fragmenty koncertu Pink Floyd z Knebworth z 1990 roku, a także polska muzyka – nagrania Restless i rozmowa z członkami tego zespołu oraz utwory zimnofalowej grupy Noah Noah. A to nie wszystkie atrakcje, jakie na wtorkowy wieczór przygotował Michał Kirmuć.
Fish, wokalista grupy Marillion
Fish, wokalista grupy MarillionFoto: DFP Photographic/Shutterstock.com

"Wieczorny przegląd myśli" rozpoczął się ikonicznym utworem grupy Marillion. "Script For A Jester's Tear" pochodzi z albumu o tym samym tytule. Wydanie właśnie tego krążka przyczyniło się do rozpoczęcia wielkiej kariery zespołu, 14 marca 1983 roku.  

Script for a Jester's Tear / marilliononline

Posłuchaj
51:10 2021_03_16 23_08_04_PR3_Wieczorny_przeglad_mysli.mp3 Nie tylko rock progresywny (Wieczorny przegląd myśli/Trójka)

Młody zespół dojrzałych muzyków – grupa Restless

Gośćmi programu byli Marek Wojtachnia oraz Paweł Kiliański z warszawskiej grupy Restless. Muzycy wydali niedawno kolejny album zatytułowany "Miasto grzechu". Płyta różni się od pozostałych dokonań zespołu. Jak wyglądała przygoda muzyków z polskim rockiem? 

– Początki zespołu sięgają roku 2010. Dwóch gitarzystów, Marek i Marek, spotkało się i uznało, że gra im się tak dobrze, że warto założyć zespół. Skompletowaliśmy skład i tak w 2014 roku wydaliśmy pierwszą płytę. Chcieliśmy tworzyć po angielsku. Wszystkie kompozycje na płycie nagrane zostały właśnie w tym języku. Czegoś nam jednak brakowało – opowiadał Marek Wojtachnia, gitarzysta Restless.

Let’s go 😎 New Stuff is comin’

Opublikowany przez (still) Restless Sobota, 16 stycznia 2021

– Ponad półtora roku temu spotkałem się z chłopakami. Rozmawialiśmy o tym, co robią. Podobała mi się ich muzyka. Powiedziałem jednak, że od dwudziestu lat śpiewam głównie po polsku, z drobnymi wyjątkami. Mój angielski pozwala na proste radzenie sobie za granicą, takie jak zamówienie jedzenia czy zarezerwowanie hotelu. Nie czułem się jednak na siłach, żeby wyrażać swoje emocje i siebie w tym języku. Ta różnica w poglądach podzieliła nas na kolejny rok. Po tym czasie spotkaliśmy się i doszliśmy do wniosku, że chcemy spróbować tworzyć po polsku. To język, który lepiej trafia do naszych odbiorców – uściślał Paweł Kiliański, wokalista grupy. 

– Gdy zaczęliśmy współpracować, chłopaki mieli przygotowany materiał na całą płytę. Utwory napisane były głównie po angielsku. Dołączając do zespołu, dostałem wolną rękę. Mogłem stworzyć kilka kompozycji. Pracowaliśmy nad nimi wspólnie. Teksty w części pisałem sam od nowa, a niektóre z nich poprawiliśmy razem tak, by lepiej brzmiały i oddawały to, co chcemy przekazać. Myślę, że wyszło ciekawie – dodał. 

RESTLESS 'Zbieg' / Restless PL

Pink Floyd koncertowo 

Zwieńczenie programu przypadło w udziale grupie Pink Floyd. – To jedna z najpiękniejszych solówek gitarowych, jakie ktoś kiedykolwiek zagrał – mówił o wykonaniu "Comfortably Numb" Davida Gilmoura prowadzący, Michał Kirmuć. Materiał z koncertu Pink Floyd z 1990 roku pojawi się na płycie 30 kwietnia. – To będzie trzeci album koncertowy, dokumentujący działalność Pink Floyd bez Rogera Watersa. Występ zarejestrowany w Knebworth był niezwykły. Pojawili się na nim goście, których warto posłuchać – podkreślił dziennikarz.

Pink Floyd - Comfortably Numb (Live at Knebworth 1990) [2019 Mix] / Pink Floyd

Lista utworów zaprezentowanych w audycji:

  1. Marillion – Script For A Jester's Tear
  2. Restless – Zbieg
  3. Tangerine Dream – Love on a Real Train
  4. Restless – Piszę dla ciebie wiersz
  5. Restless – Miasto grzechu
  6. Noah Noah – Deli
  7. Pink Floyd – Comfortably Numb (Knebworth'90)
  8. Tom Waits – Good Old World (Waltz)

***

Tytuł audycji: Wieczorny przegląd myśli
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 16.03.2021
Godzina emisji: 23.08

zch/mk

Czytaj także

Walentynkowe i progresywne brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 00:00
W najnowszym "Wieczornym przeglądzie myśli" Michała Kirmucia udzieliły nam się jeszcze walentynkowe emocje, a to za sprawą takich artystów jak Fish i Marillion. Z czasem zrobiło się progresywnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczorny przegląd progresywny

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 00:00
W najnowszym wydaniu "Wieczornego przeglądu myśli" Michała Kirmucia królowały synth-pop i rock progresywny, także w polskim wykonaniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O tym nie można zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 00:15
48 lat temu ukazał się jeden z najważniejszych albumów w historii muzyki rockowej: "The Dark Side of the Moon" grupy Pink Floyd. Takiej rocznicy, choć przecież nie "okrągłej" – ta będzie za dwa lata, nie można zapomnieć. Nie powinno więc dziwić, że właśnie od utworów z tej płyty Michał Kirmuć zaczął swój program.
rozwiń zwiń