"The Final Cut". 38. rocznica ostatniego albumu Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 00:00
"The Final Cut" – ostatni album Pink Floyd nagrany z udziałem Rogera Watersa 21 marca obchodził swoje 38. urodziny. Z tej okazji w "Wieczornym przeglądzie myśli" przypomnieliśmy fragmenty tego wydawnictwa, zarówno w interpretacji sprzed prawie czterech dekad, jak i zupełnie nowej. Poza tym wraz z Michałem Kirmuciem sięgnęliśmy po nieco już zapomniane perełki polskiego rocka progresywnego. 
Pink Floyd The Final Cut
Pink Floyd "The Final Cut"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
50:48 2021_03_23 23_08_38_PR3_Wieczorny_przeglad_mysli.mp3 "The Final Cut", czyli pożegnanie Rogera Watersa. Mija 38 lat od premiery ostatniego albumu Pink Floyd (Wieczorny przegląd myśli/Trójka)

 

Audycję otworzył utwór "The Post War Dream", czyli pierwsza pozycja na albumie "The Final Cut". W trwającej zaledwie trzy minuty kompozycji możemy usłyszeć m.in. odgłosy radia samochodowego, odpływającej łodzi i przyciszony głos Rogera Watersa. Utwór częściowo nawiązuje do piosenki "Sam Stone" Johna Prine'a z 1971 roku, opowiadającej o tragicznych losach weterana wojny w Wietnamie. "The Post War Dream" i "Sam Stone" łączy ta sama sekwencja akordów, melodia i tonacja. 

The Post War Dream/Pink Floyd

"The Gunner's Dream" – kompozycja pierwotnie umieszczona z "The Final Cut", została zinterpretowana przez Rogera Watersa na nowo w 2021 roku. Na potrzeby nowej wersji powstał czarno-biały teledysk, na którym możemy zobaczyć byłego członka Pink Floyd w studiu nagraniowym oraz innych, wspierających go, muzyków znajdujących się w swoich domach lub studiach.

Roger Waters - The Gunner's Dream/Roger Waters


Album "The Final Cut" zamyka utwór "Two Suns in the Sunset". Kompozycja nigdy nie została wykonana przez Pink Floyd na żywo, jednak Roger Waters zagrał ją już jako artysta solowy podczas koncertu z trasy Us + Them, który odbył się 17 października 2018 r. w Brazylii.

Two Suns In The Sunset/Pink Floyd


Lista utworów: 

1. Pink Floyd – "The Post War Dream"
2. Cave – "Kolor ziemi"
3. Vena – " Ósmy dzień tygodnia"
4. Quidam – "Bajkowy"
5. Quidam  "Sanktuarium"
6. Roger Waters – "The Gunner's Dream"
7. Pink Floyd – "Teacher, Teacher (Band Demo)"
8. Pink Floyd – "The Hero's Return (Parts 1 & 2)"
9. Roger Waters – "Two Suns In The Sunset"
10. Tom Waits – "Baby I'm Not A Baby Anymore (Beatrice Theme)", "Night On Earth" Soundtrack

***

Tytuł audycji: Wieczorny przegląd myśli
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 23.03.2021
Godzina emisji: 23.08

kr

Czytaj także

Walentynkowe i progresywne brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 00:00
W najnowszym "Wieczornym przeglądzie myśli" Michała Kirmucia udzieliły nam się jeszcze walentynkowe emocje, a to za sprawą takich artystów jak Fish i Marillion. Z czasem zrobiło się progresywnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczorny przegląd progresywny

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 00:00
W najnowszym wydaniu "Wieczornego przeglądu myśli" Michała Kirmucia królowały synth-pop i rock progresywny, także w polskim wykonaniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O tym nie można zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 00:15
48 lat temu ukazał się jeden z najważniejszych albumów w historii muzyki rockowej: "The Dark Side of the Moon" grupy Pink Floyd. Takiej rocznicy, choć przecież nie "okrągłej" – ta będzie za dwa lata, nie można zapomnieć. Nie powinno więc dziwić, że właśnie od utworów z tej płyty Michał Kirmuć zaczął swój program.
rozwiń zwiń