Geniusz czy wielki hochsztapler?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 20:00
Dokładnie 11 lat temu zmarł Malcolm McLaren, postać tyle zasłużona dla muzyki, co kontrowersyjna. Jest więc rzeczą oczywistą, że to właśnie on i jego zespoły byli bohaterami tego wydania "Od punka do Franka".
Malcolm McLaren
Malcolm McLarenFoto: illuminations media/fickr

twin peaks tablica shutterstock 1200x660.jpg
Od punka do miasteczka Twin Peaks

Dziennikarz, publicysta, projektant mody, muzyk i menedżer, przez jednych – a przede wszystkim przez siebie samego – uważany był za muzycznego wizjonera i twórcę punk rocka, inni raczej skłonni byli nazywać go hochsztaplerem i oszustem. Jedno jest pewne: Malcolm McLaren miał wyczucie i potrafił dostrzec potencjał w narastającej w połowie lat 70. frustracji młodego pokolenia.

Stąd najpierw jego krótka, amerykańska przygoda z New York Dolls, a potem, już po powrocie do Londynu, pomysł, by stworzyć taką grupę na wyspach brytyjskich. I bez względu na to, co się myśli o McLarenie, to był strzał w dziesiątkę! Sex Pistols zdefiniowali punkrockową rewolucję. Zespół doskonale funkcjonował dzięki złej reputacji, na którą konsekwentnie pracował pełnymi gniewu i obraźliwymi piosenkami w stylu "Anarchy In The UK" czy "God Save The Queen".

Sex Pistols - God Save The Queen/YouTube Sex Pistols Official


Popularności Pistolsom – w tym złym i tym najlepszym znaczeniu – przyniosło także ich skandaliczne zachowanie na scenie i poza nią. Wulgarne zaczepki, prowokowanie awantur były "normalnością". Nie można też zapominać o roli McLarena, który perfidnie manipulował zespołem, ale też opinią publiczną, nakręcając błyskawicznie rosnącą wśród młodzieży popularność i budząc zarazem przerażenie w konserwatywnym establishmencie.


Posłuchaj
48:30 2021_04_08 19_09_36_PR3_Od_punka_do_Franka.mp3 Kim był Malcolm McLaren? (Od punka do Franka/Trójka)

Lista utworów

 1. BOW WOW WOW – Aphrodisiac
 2. SEX PISTOLS – Anarchy In The UK
 3. SEX PISTOLS – God Save The Queen
 4. SEX PISTOLS – Submission
 5. SEX PISTOLS – Pretty Vacant
 6. SEX PISTOLS – Did You No Wrong
 7. JANEK BENEDEK – Nerwowy
 8. MORAWSKI/WAGLEWSKI/NOWICKI/HOŁDYS - Jesteśmy najlepsi
 9. MALCOLM MCLAREN – Miles And Miles Of Miles Davis
 10. BOW WOW WOW – I Want Candy (Kevin Shields Remix)
 11. PIXIES – Havalina

Malcolm McLaren – Miles of Miles of Miles Davis


***

Tytuł audycji: Od punka do Franka
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 08.04.2021
Godzina emisji: 19.09

pr

Czytaj także

Punk w rytmie twista

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 22:00
W najnowszym wydaniu audycji "Od punka do Franka" królowała formacja The Cramps, bo śmiało można powiedzieć, że takie dźwięki nie umierają nigdy, są wiecznie młode. Ba, mogą nawet przynieść zbawienie! Tak uważa zespół The Stubs, czemu dał wyraz w "Salvation Twist". W audycji nie mogło zabraknąć polskiego akcentu – tym razem byli to Homo Twist i Jak Kowalski – oraz, co oczywiste, Franka Zappy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rockandrollowe duety

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 20:15
Dwuosobowy zespół? Kiedyś nie wydawał się to atrakcyjny pomysł. Jednak okazało się, że potrafią one narobić naprawdę sporo twórczego, ciekawego i przebojowego hałasu. Moda na takie składy została wylansowana przez trzy zespoły, które zdominowały to wydanie audycji "Od punka do Franka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne wspomnienia w stylu lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 20:05
Plejada muzycznych gwiazd lat 80. pojawiła się w programie "Od punka do Franka". Nie zabrakło największych hitów, coverowych dokonań młodych artystów oraz wspomnień o kultowym gitarzyście Johnie McGeochu.
rozwiń zwiń