Sample i gitary. Nowe płyty z muzyką elektroniczną warte odsłuchu

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 04:00
Motywem przewodnim najnowszej odsłony audycji "GH+ Extra" były nowości płytowe z muzyką elektroniczną. – Będziemy mieli do czynienia z muzyką elektroniczną, ale nie tylko. Znaczy to, że na tych płytach pojawiają się również elementy rockowego instrumentarium – powiedział w ramach wstępu Grzegorz Hoffmann. Bohaterami programu były trzy albumy: "Former Things" LoneLady, "Intruder" Gary'ego Numana oraz "Spiral" duetu Darkside.
Gary Numan
Gary NumanFoto: Tom Rose/Shutterstock

Posłuchaj
59:37 2021_07_28 02_00_12_PR3_GH+_Extra.mp3 Nowości płytowe ze świata muzyki elektronicznej (GH+ Extra/Trójka)

 

Kompozycja "The Catcher" otwiera najnowszy, trzeci album znanej jako LoneLady Julie Campbell zatytułowany "Former Things". Artystka debiutowała przed parunastoma laty albumem "Nerv Up" z 2010 roku. – Trzeba powiedzieć, że od pierwszej płyty zyskała przychylność krytyki muzycznej, dlatego że muzyka, którą proponuje, mimo swej ascetyczności w brzmieniu, jest bardzo ciekawa. Na pewno zdaje egzamin na parkiecie czy w domowym zaciszu – ocenił Grzegorz Hoffmann. 

The Catcher/LoneLady


Z rodzinnego miasta LoneLady, czyli Manchesteru, przenieśliśmy się do Londynu. Gary Numan to legenda muzyki elektronicznej, jego największe sukcesy przypadły na koniec lat 70. i początek lat 80. Właśnie wtedy wydał swoje trzy wybitne albumy: "Replicas", "The Pleasure Principle" i "Telekon" – wszystkie trafiły na szczyt brytyjskiej listy bestsellerów. Potem kariera artysty nieco przygasła, jednak w ostatnich kilku latach Gary Numan odżył artystycznie. Te korzystne zmiany zapowiadał album "Savage. Songs from The Broken World" z 2017 roku. W tym roku ukazała się kolejna płyta "Intruder", która potwierdza powrót Numana do formy sprzed lat.

 

Gary Numan - The Chosen (Official Audio)/Official Gary Numan


Trzecia i najciekawsza - zdaniem Grzegorza Hoffmana - płyta prezentowana w najnowszym wydaniu "GH+ Extra" to Darkside, czyli duet, który tworzą Nicolas Jaar i Dave HarringtonNicolas Jaar debiutował w roku 2011 albumem "Space Is Only Noise", który narobił sporo zamieszania w Stanach Zjednoczonych. Jaar po kilku latach poznał Dave'a Harringtona, który w muzyce elektronicznej spełniał się głównie jako producent i DJ. Od czasu ich pierwszego wspólnego albumu "Psychic" z 2014 roku fani i krytycy czekali na następcę. Drugie wydawnictwo "Spiral" pojawiło się na rynku 23 lipca.

DARKSIDE - "Lawmaker" (Official Audio)/DARKSIDE


Lista utworów:

1. LoneLady – "The Catcher"
2. LoneLady – "(The Is) No Logic"
3. LoneLady – "Threats"
4. Gary Numan  "Is This World Not Enough"
5. Gary Numan  "The End of Dragons (Alt)"
6. Gary Numan  "The Chosen"
7. Darkside  "The Question Is To See It All"
8. Darkside  "Lawmaker"
9. Darkside  "Only Young"
10. Darkside  "Spiral"

***

Tytuł audycji: GH+ Extra
Autor audycji: Grzegorz Hoffmann 
Data emisji: 28.07.2021
Godzina emisji: 02.00

kr


Czytaj także

Bard, gitarzysta i wokalista. Czterdzieste urodziny Devendry Banharta

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 03:20
– Będzie nastrojowo i refleksyjnie. Wszystko za sprawą utworów Devendry Banharta. To właśnie on, urodzony 30 maja 1981 roku w Houston w stanie Texas, będzie bohaterem dzisiejszej audycji – zapowiedział Grzegorz Hoffmann. Jeden z najzdolniejszych amerykańskich wokalistów folk-rockowych, ostatnich dwóch dekad, wkrótce będzie obchodził czterdzieste urodziny. Z tej okazji  "GH+ Extra" wypełniły jego nagrania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teenage Fanclub reaktywowani. Podróż przez dyskografię szkockiej grupy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 04:00
Niedawno reaktywowała się szkocka grupa Teenage Fanclub. Nagrała nową płytę pt. "Endless Arcade" i planuje wyruszyć w trasę koncertową. – Pomyślałem, że to świetna okazja, by przypomnieć, a części z Państwa przedstawić ten zespół. To jedna z najważniejszych gitarowych grup w Szkocji – powiedział w audycji "GH+ Extra" Grzegorz Hoffmann.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwóch debiutantów i stary wyjadacz

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 03:00
To wydanie nocnej audycji wypełniła muzyka z trzech wydanych niedawno albumów, które szczególnie przypadły do gustu Grzegorzowi Hoffmannowi. Ich autorami są młode zespoły Dry Cleaning i King Gizzard & The Lizard Wizard oraz weteran brytyjskiej sceny muzycznej Paul Weller.
rozwiń zwiń