Niebezpieczne tarabanienie i bezpieczna jazda

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 00:15
Robert Luty jest perkusistą i muzykiem sesyjnym, członkiem grupy Poluzjanci. Ma na koncie współpracę m.in. z grupami Sistars, Golec uOrkiestra, Ewą Bem, Krzesimirem Dębskim, Dorotą Miśkiewicz, Moniką Brodką, Krzysztofem Krawczykiem, Mietkiem Szcześniakiem i Kasią Cerekwicką. Jest także zapalonym miłośnikiem rajdów samochodowych, w których od kilku sezonów startuje. Bierze też udział w Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski i jest ich dwukrotnym zwycięzcą. Z Mateuszem Krautwurstem rozmawiał o obu swoich pasjach: muzyce i samochodach.
Poluzjanci
PoluzjanciFoto: Radoslaw NAWROCKI / Forum

vito bambino fot. ludwig lis press 1200.jpg
Skromny człowiek i superbohater. Vito Bambino w Trójce

Zaczynał jako dziecko, przysłuchując się próbom zespołu, w którym grali jego rodzice. Potem zaczął jeździć na rozstawianie sprzętu i pozwalano zagrać mu jeden utwór, potem dwa, wreszcie - kiedy był już nastolatkiem - grał cale imprezy w zastępstwie perkusisty. Dopiero potem przyszła edukacja: ognisko muzyczne, szkoła I stopnia, II stopnia, wydział jazzowy WSM. Tam właśnie poznał Kubę Badacha i dołączył do zespołu Polucjanci, dzisiaj: Poluzjanci.

Posłuchaj
53:22 2021_04_05 23_05_10_PR3_Serdeczne_dzwieki.mp3 Robert Luty, perkusista zespołu "Poluzjanci" o muzyce i rajdach samochodowych (Serdeczne dźwięki/Trójka)

– To była zabawna sytuacja, gdyż byliśmy z Tomkiem Szymusiem na FAMIE i on zadzwonił do Kuby do Warszawy z budki telefonicznej – wspomina ze śmiechem Robert Luty swoje przyjęcie do Polucjantów. "Słuchaj, jest tutaj Robert i jest pytanie, czy on...?". Na to Kuba: "A chce grać?". Więc Tomek do mnie: "Chcesz grać?". "Chcę!". No i tak się zaczęło – opowiada.

Poluzjanci – Kosmos/YouTube satelite2104


Razem z basistą Piotrem Żaczkiem stworzyli znakomitą, wyjątkową na polskiej scenie muzycznej sekcję rytmiczną. – Zawsze, kiedy gramy, musimy mieć grać o czymś: sama perkusja bez kontekstu jest po prostu słaba. Ale w kontekście utworu, wokalu, tekstu jest czymś. I podobnie jest z basem: Piotrek też postrzega bas jako dodatek do całej reszty – tłumaczy muzyk.

Oprócz tego, że jest muzykiem, Robert Luty jest także kierowcą rajdowym, dwukrotnym zwycięzcą Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Ale zastrzega, że jego rajdowe doświadczenia nie przekładają się na codzienną szybkość przemieszczania samochodem. – Uczestnictwo w rajdach, możliwość wyszalenia się na zamkniętym, zabezpieczonym terenie powoduje, że nie chce się tych emocji powielać. Więc jeździmy przepisowo i bezpiecznie – mówi. – Dbamy o zachowanie prawa jazdy, które jest niezbędne, aby brać udział w rajdach – dodaje.

Poluzjanci – Trzy metry ponad ziemią/YouTube kianfan


***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: Robert Luty (muzyk, perkusista zespołu Poluzjanci)
Data emisji: 05.04.2021
Godzina emisji: 23.07

pr

Czytaj także

"Muzyka jest jedna". Archie Shevsky po drugiej stronie mikrofonu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 00:00
– Często spotykam się z uznawaniem pewnej muzyki za lepszą lub gorszą tylko z uwagi na gatunek, do jakiego należy. Fundamentalnie się z tym nie zgadzam. Dla mnie muzyka jest jedna. Są doskonałe numery reggae i doskonałe numery trashmetalowe. Wystarczy po nie sięgnąć – ta myśl przyświeca Archiemu Shevsky'emu podczas tworzenia "Akordów Alterowanych" – audycji emitowanej w Trójce w poniedziałkowe wieczory. W "Serdecznym dźwiękach" Archie Shevsky nie wystąpił jednak jako radiowiec, lecz jako muzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Envee: mam pracę marzeń

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 01:00
Maciej Goliński, znany fanom muzyki jako Envee, był gościem tego wydania audycji Mateusza Krautwursta. Ceniony kompozytor, DJ i producent muzyczny podzielił się wspomnieniami z wyjątkowych sesji nagraniowych i opowiedział o nowych projektach, nad którymi pracuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klaudia Szafrańska i Xxanaxx – nie tylko delikatne śpiewanki

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 07:00
Xxanaxx to jedna z najsilniejszych marek na polskiej scenie muzyki elektronicznej. Jego wokalistka Klaudia Szafrańska wkrótce wyda pierwszą solową płytę.
rozwiń zwiń