Moniuszko i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 00:15
W najnowszych "Serdecznych dźwiękach" Mateusz Krautwurst gościł wokalistkę, kompozytorkę i autorkę tekstów piosenek Kasię Moś. Zabrzmiały też premierowo dwa utwory z jej najnowszego albumu "Moniuszko 200", który ukaże się już w piątek, 21 maja.
Kasia Moś
Kasia MośFoto: Forum

Sklep Polskie Radio grafika do artykułów.jpg
Tu możesz kupić płytę Kasi Moś

Kasia Moś pochodzi z muzycznej rodziny: jej tata, Marek Moś, jest dyrygentem Orkiestry Aukso, mama Joanna przez lata grała na altówce. Trudno wiec się dziwić, że sama także została muzykiem. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie wiolonczeli i fortepianu, uczyła się też grać na skrzypcach. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ma za sobą półroczny kontrakt w Las Vegas, występ w programie "Must Be the Music. Tylko muzyka" (trzecie miejsce), występ w finale 62. Konkursu Piosenki Eurowizji (22 miejsce).


Posłuchaj
50:38 2021_05_17 23_08_33_PR3_Serdeczne_dzwieki.mp3 Kasia Moś śpiewa Moniuszkę (Serdeczne dźwięki)

Pierwszy album w dorobku Kasi Moś, "Inspiration", ukazał w 2015 roku. – "Moniuszko 200" jest zapisem tego, co się w wydarzyło w NOSPR-ze w 2019 roku, z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Grając ten koncert, mieliśmy gdzieś z tyłu głowy, że może uda się taką płytę zrealizować – mówi artystka. – Pandemia nas przystopowała i straciliśmy nadzieję, że to wydawnictwo w ogóle się ukaże. Ale tu życie nas zaskoczyło i się udało – dodaje.

Kasia Moś & AUKSO – Kozak/MONIUSZKO200 OFFICIAL LIVE VIDEO NOSPR/YouTube Kasia Moś


– Bardzo się cieszę, że ten projekt udało się zrealizować. Jestem piekielnie dumna z mojego brata Mateusza Mosia i Mateusza Kołakowskiego, którzy są odpowiedzialni za w zasadzie skomponowanie tych pieśni od nowa. I zaaranżowanie ich – deklaruje Kasia Moś. – Ze Stanisława Moniuszki zostało tu bardzo niewiele: pewne charakterystyczne motywy, które są w partyturze. Ale tak naprawdę te utwory są skomponowane od początku – tłumaczy.

– Zależało nam bardzo, aby każda z tych pieśni była w innym stylu, aby każda z tych pieśni była troszeczkę inaczej zaśpiewana. Żeby pokazać różnobarwność: różne kolory wykonawcze, wokalne – dodaje.

Kasia Moś & AUKSO – Dumka/MONIUSZKO200 OFFICIAL LIVE VIDEO NOSPR/YouTube Kasia Moś


Lista utworów

  1. HIATUS KAIYOTE – Red Room
  2. KASIA MOŚ – Kozak
  3. JARECKY – Odnowa
  4. BARTEK KRÓLIK – Skamieniałe zło
  5. FISMOLL – Let's Play Birds
  6. KASIA MOŚ – Dumka
  7. KAYAH & KRZYSZTOF IWANECZKO – Nie dzielcie nas
  8. MONIKA BORZYM & NATALIA NYKIEL & DARIA ZAWIAŁOW & FISMOLL & IGO & RAHIM & RALPH KAMIŃSKI & FOKUS & PIOTR ZIOŁA & ALBO INACZEJ & PIOTR ŁUSZCZ – Chwile ulotne
  9. BRUNO MARS, ANDERSON. PAAK & SILK SONIC – Leave The Door Open
  10. HEAVEN – The Sea (Symphonic Version)

Hiatus Kaiyote – Red Room (Official Video)/YouTube Hiatus Kaiyote 

***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: Kasia Moś (piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, aktywistka społeczna)
Data emisji: 18.05.2021
Godzina emisji: 23.08

pr

Czytaj także

Jazz. Wolność czy siła zniewalająca?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 00:05
– W programie "Serdeczne dźwięki" rozmowa, która powoli dowiedzieć się, czy praktykując jazz można wstąpić do policji, a może raczej zostać przez nią zatrzymanym? Poza tym dowiemy się, czy w polskiej wokalistyce szykuje się detronizacja – Na spotkanie z Martą Król zaprosił Mateusz Krautwurst. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Metafizyczna wycieczka na Kubę z Tomkiem Torresem

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 07:30
Dlaczego Polakom trudno grać salsę, co dają perkusiście karaibskie korzenie i jak po akademii jazzowej zostać instruktorem tańca – tego wszystkiego można się dowiedzieć od Tomka Torresa, gościa audycji Mateusza Krautwursta, okraszonej dużą dawką najlepszych kubańskich rytmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ciche dni" Kaśki Sochackiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 00:10
– Byłam łobuzem i jakoś tak się utarło, że wszyscy wołali na mnie Kaśka. Szef mojej wytwórni muzycznej stwierdził, że skoro wszyscy tak mówią, trzeba to tak zostawić – mówiła programie "Serdeczne dźwięki" Kaśka Sochacka. Wokalistka opowiadała o swojej muzyce i debiutanckiej płycie zatytułowanej "Ciche dni".
rozwiń zwiń