Grechuta i Anawa 45 lat później

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 11:21
Obszerne fragmenty koncertu Marka Grechuty z zespołem Anawa z 1976 roku wypełniły znaczną część tego wydania audycji. Nie zabrakło w nim jednak również innych, chwilami mocno gitarowych brzmień.
Marek Grechuta
Marek GrechutaFoto: PAP / Maciej Sochor

Zespół Anawa powstał w 1966 roku, początkowo jako kabaret studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Trzonem pierwotnego składu byli Jan Kanty Pawluśkiewicz oraz Marek Grechuta, przez grupę przewinęli się też na różnych etapach jej działalności m.in. gitarzysta Marek Jackowski, skrzypek Zbigniew Wodecki oraz grający na flecie i na kontrabasie Jacek Ostaszewski. Po odejściu Grechuty wokalistą został na krótko Andrzej Zaucha.

Anawa odnosiła sukcesy artystyczne, a przy tym cieszyła się wielką popularnością wśród publiczności. Zespół kilkukrotnie zdobywał nagrody na festiwalu w Opolu, nagrał też takie nieśmiertelne utwory, jak "Dni, których nie znamy", "Korowód" czy "Niepewność" z tekstem Adama Mickiewicza. Po wydaniu dwóch albumów wśród członków grupy pojawiły się różnice artystyczne, których skutkiem było odejście Grechuty w 1971 roku.

Marek Grechuta - "Historia pewnej podróży", źródło: YouTube

Pięć lat później Pawluśkiewicz i Grechuta powrócili do artystycznej współpracy, by wspólnie przygotować spektakl "Szalona lokomotywa", oparty na tekstach Witkacego. Jeszcze przed jego premierą, 24 czerwca 1976 roku w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu odbył się koncert Marka Grechuty z zespołem Anawa, w którego repertuarze znalazły się m.in. utwory z tego spektaklu. 45 lat później obszerne fragmenty tego występu zabrzmiały w "Dymie na wodzie".

Zanim jednak do tego doszło, Leszek Adamczyk sięgnął po dwie nowe płyty. Pierwszą z nich, "Aces & Eights" nagrał "najlepszy brytyjski zespół southern rockowy" Sons Of Liberty, zaś drugą, "Crash of the Crown" zasłużona amerykańska formacja Styx, która działa z przerwami od prawie półwiecza.

Al Stewart – "Year Of The Cat", źródło: YouTube

Po dawce poezji śpiewanej w wykonaniu Grechuty i Anawy przyszła natomiast pora na świętowanie innych jubileuszy: 45-lecia wydania sztandarowego albumu szkockiego wokalisty i gitarzysty Ala Stewarta, "Year of the Cat" oraz 72 urodzin śpiewającego basisty Johna Illsleya, znanego z grupy Dire Straits. Potem zabrzmiał jeszcze m.in. utwór zespołu Foo Fighters, który w ostatnią niedzielę zagrał w wypełnionej 20 tysiącami fanów hali Madison Square Garden. Był to pierwszy pełnowymiarowy koncert w Nowym Jorku po ponadrocznej przerwie spowodowanej pandemią – jednak, aby się na niego dostać, trzeba było przedstawić honorowany w tym mieście "covidowy paszport", potwierdzający zaszczepienie przeciwko wirusowi.


Posłuchaj
115:15 2021_06_24 00_05_02_PR3_Dym_na_wodzie.mp3 Grechuta i Anawa 45 lat później (Dym na wodzie/Trójka)

 

Lista utworów:

 1. Sons Of Liberty – "Ruby Starr"
 2. Sons Of Liberty – "Don't Hide Behind Your Weakness"
 3. Sons Of Liberty – "Whiskey Is My Vaccine"
 4. Styx – "Long Live The King"
 5. Styx – "Crash Of The Crown"
 6. Styx – "Hold Back The Darkness" 
 7. Marek Grechuta i Anawa – "Nad zrębem planety (live)"
 8. Marek Grechuta i Anawa – "Hop szklankę piwa (live)"
 9. Marek Grechuta i Anawa – "Przez uczuć najdziwniejsze sploty (live)"
 10. Marek Grechuta i Anawa – "Oto ona - oto on (live)"
 11. Marek Grechuta i Anawa – "Motorek (live)"
 12. Marek Grechuta i Anawa – "Godzina miłowania (live)"
 13. Marek Grechuta i Anawa – "Muza pomyślności (live)"
 14. Marek Grechuta i Anawa – "Historia pewnej podróży (live)"
 15. Al Stewart – "Year Of The Cat"
 16. Al Stewart – "One Stage Before"
 17. John Illsley – "When God Made Time (live)"
 18. John Illsley – "First We Take Manhattan (live)"
 19. John Illsley – "Another Brick In The Wall (live)"
 20. Foo Fighters – "Shame Shame"
 21. Bob Dylan – "Crosing The Rubicon"
 22. Obrasqi – "Najbardziej ciemny świt (live)"
 23. Soft Cell – "Hey Joe/Purple Haze (live)"
 24. Joe Bonamassa – "Why Does It Take So Long To Say Goodbye (live)"

***

Tytuł audycji: Dym na wodzie
Autor audycji: 
Leszek Adamczyk
Data emisji: 
24.06.2021
Godzina emisji 
00.04

kc


Czytaj także

Klasyka rocka z tenisem w tle

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 11:33
Black Sabbath, King Crimson, Chrissie Hynde oraz Billy Gibbons – ich nie trzeba przedstawiać fanom rocka. Oprócz starej gwardii w audycji Leszka Adamczyka swoje umiejętności zaprezentowało też kilku młodych, obiecujących artystów.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrasqi z albumem "Dopowiedzenia" przedpremierowo

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 02:00
W najnowszym wydaniu audycji "Dym na wodzie" mieliśmy okazję przedpremierowo podsłuchać pierwszego albumu zespołu Obrasqi. 
rozwiń zwiń