Muzyczne urodziny Iana Gillana

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 02:12
19 sierpnia urodziny obchodzi wybitny rockowy wokalista, Ian Gillan. Z tej okazji w audycji "Dym na wodzie" można było usłyszeć kilka jego nagrań uchodzących za kanon muzyki rockowej, ale też mniej znane kompozycje. Urodziny rockmana stały się także okazją do zaprezentowania najnowszej, koncertowej płyty zespołu Deep Purple.
Ian Gillan
Ian GillanFoto: Ivica Drusany/Shutterstock.com

Posłuchaj
114:01 2021_08_19 00_05_41_PR3_Dym_na_wodzie.mp3 Muzyczne urodziny Iana Gillana (Dym na wodzie/Trójka) 

Ian Gillan urodził się 76 lat temu w Hounslow, jednej z gmin Wielkiego Londynu. Pochodzi z bardzo umuzykalnionej rodziny. Często wspominał, że jego mama grywała na fortepianie. Dorastał w dzielnicy mieszkań komunalnych. Interesowały go zwierzęta oraz komiksy. Był też wielkim fanem Elvisa Presleya. Pod wpływem filmu z udziałem idola postanowił, że zostanie aktorem. W 2018 roku udało mu się reaktywować założony w latach 60. zespół The Javelins, który stylistyką nawiązywał do twórczości Króla. Pierwszym nagranym przez nich utworem był przebój znany z wielu wykonań, "Do You Love Me".

Can't Believe You Wanna Leave / Ian Gillan

Deep Purple

W 1969 roku Ian Gillan dołączył do grupy Deep Purple. Jego krzykliwy głos, stał się charakterystycznym elementem brzmienia zespołu. Grupa została założona rok wcześniej w Londynie. Uważana jest za pionierską w dziedzinie heavy metalu i nowoczesnego hard rocka. Pierwotnie muzycy skupiali swoją twórczość wokół rocka psychodelicznego i progresywnego. W 1975 roku trafili do Księgi Rekordów Guinnessa jako "najgłośniejszy zespół na świecie".

Black Night (1995 Remaster) / Deep Purple Official

Black Sabbath

W 1983 roku Ian Gillan dołączył do heavymetalowego Black Sabbath. Wspólnie z zespołem nagrał jedną płytę. Zastąpił tym samy poprzednich wokalistów, Ozziego Osbourne'a oraz Dio. W 1984 roku Gillan powrócił do reaktywowanego Deep Purple.

Ian Gillan with Black Sabbath (Live, 1983) / Deep Purple Official

Na jakiś czas Ian Gillan wycofał się też z muzycznego świata. Zaczął zajmować się biznesem, w tym budową hotelu. Z udziałem muzyka powstał w Polsce dokument o Fryderyku Chopinie. Gillan wcielił się w nim w rolę narratora. – Co więcej, tytuł jednej z wydanych przez niego płyt "One Eye to Morocco" nawiązuje do polskiego powiedzenia "Jedno oko na Maroko, a drugie na Kaukaz" – dodał Leszek Adamczyk. 

Ponadto w audycji "Dym na wodzie" usłyszeć można było artystów takich jak: Chrissie Hynde, Sheryl Crow, Robert Plant & Alison Krauss, Queen, Uriah Heep, The Cold Stares czy Riverside. 

***

Tytuł audycji: Dym na wodzie
Autor audycji: 
Leszek Adamczyk
Data emisji: 
19.08.2021
Godzina emisji 
00.05

zch/kr

Czytaj także

W rytmie wakacyjnych brzmień

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 02:30
Wakacje to czas koncertów, muzyki w plenerze i doznań, jakie niosą za sobą wykonania na żywo. W audycji "Dym na wodzie" Leszek Adamczyk zaprosił w podróż na jedne z najpiękniejszych, muzycznych plaż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królewski blues i inne szlachetne dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 08:00
Album poświęcony trzem królom bluesa, trochę gitarowego hałasu oraz miniuczta gotycka – to wszystko znalazło się w ostatnim lipcowym odcinku nocnej audycji Leszka Adamczyka.
rozwiń zwiń