Wielkie nazwiska, słynne głosy, mistrzowskie gitary

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 07:00
Prawdziwie gwiazdorską obsadę miało to wydanie północnej audycji – oprócz wracającej na scenę formacji Genesis i muzyków związanych z tą grupą na różnych etapach kariery usłyszeliśmy m.in. Bruce'a Springsteena, Boba Dylana, Ronniego Wooda i wracającego do wysokiej formy artystycznej Billy'ego Idola.
Steve Hackett
Steve HackettFoto: Forum / Capital Pictures / Martin Harris

"Wokalista po przejściach", jak nazwał Billy'ego Idola gospodarz "Dymu na wodzie", ma w swym dorobku sporą pulę przebojów, jednak ostatnie lata były w jego karierze okresem umiarkowanej popularności. Być może zmieni się to za sprawą wydanej właśnie EP-ki "The Roadside", której fragmenty usłyszeliśmy na początek i na koniec tego wydania audycji. Jednym z nich był utwór "Bitter Taste" nawiązujący do wypadku motocyklowego sprzed 31 lat, w którym wokalista omal nie stracił życia.

Billy Idol – "Bitter Taste", źródło: YouTube / Billy Idol

Część programu poświęcona była reaktywowanej ostatnio grupie Genesis, która w tym tygodniu rozpoczęła trasę koncertową "The Last Domino?". Jest to najprawdopodobniej pożegnalne tournée, ze względu na stan zdrowia Phila Collinsa, który nie jest już w stanie grać na perkusji, a wokalne obowiązki wykonuje, siedząc w wygodnym fotelu. Ratunkiem dla zespołu mogłoby być ponowne skorzystanie z usług Raya Wilsona, na co po cichu liczy Leszek Adamczyk.

Nikt już raczej nie liczy na to, że do składu Genesis wróci Steve Hackett. Gitarzysta grał tam ostatnio w latach 70., a od kilku dekad z powodzeniem kontynuuje karierę solową. Tylko w tym roku wydał dwa nowe albumy, w tym "Surrender of Silence", którego fragmenty ozdobiły ostatni "Dym na wodzie". Było to preludium do zaprezentowania kilku nagrań mistrza Boba Dylana, który 17 września wydał 16. już część monumentalnej serii bootlegów, zatytułowaną "Springtime in New York 1980-1985".


Posłuchaj
113:09 2021_09_23 00_06_11_PR3_Dym_na_wodzie.mp3 Wielkie nazwiska, słynne głosy, mistrzowskie gitary (Dym na wodzie/Trójka)

 

W ramach "gwiazdorskiego bloku urodzinowego" zaśpiewali Bruce Springsteen i Grzegorz Markowski – ten pierwszy kończy właśnie 72 lata, zaś drugi świętuje 68. rocznicę narodzin. Chwilę później usłyszeliśmy zestaw nagrań koncertowych, z dużą dawką bluesa w wykonaniu Ronniego Wooda i Gary'ego Moore'a oraz progresywnego rocka firmowanego przez formacje Marillion i Jethro Tull.

Lista utworów:

 1. Billy Idol – "U Don't Have To Kiss Me Like That"
 2. Billy Idol – "Bitter Taste"
 3. Genesis – "I Can't Dance"
 4. Genesis – "Mama" 
 5. Ray Wilson – "Calling All Stations (live)"
 6. Steve Hackett – "Fox's Tange" 
 7. Steve Hackett – "Scorched Earth"
 8. Bob Dylan – "I & I (Infidels alternate take)"
 9. Bob Dylan – "Jokerman (Infidels alternate take)"
 10. Bob Dylan – "Blind Willie McTell (take 5 Infidels outtake)"
 11. Bruce Springsteen – "The Ghost of Tom Joad"
 12. Perfect – "Spać nie mogę ani jeść"
 13. Perfect – "Co mnie wszystko to obchodzi"
 14. Ronnie Wood – "Mr. Luck"
 15. Ronnie Wood feat. Mick Hucknall – "Nowhere to Go"
 16. Marillion – "Chelsea Monday (live)"
 17. Jethro Tull – "Living in the Past (live)"
 18. Gary Moore – "Still Got the Blues (live)"
 19. Billy Idol – "Baby Put Your Clothes Back On"

***

Tytuł audycji: Dym na wodzie
Autor audycji: 
Leszek Adamczyk
Data emisji: 
23.09.2021
Godzina emisji 
00.05

kc

 

Czytaj także

Wirtuozi gitary i zaskakujące wolty

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 22:00
Muzyczne wspomnienie tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku rozpoczęło audycję, w której nie brakowało niespodzianek. Zagrała m.in. mocna reprezentacja mistrzów gitarowego rzemiosła, na czele z Markiem Knopflerem, Steve'em Hackettem, Patem Methenym i Janem Borysewiczem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cień "czarnego albumu" Metalliki 30 lat później

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 09:00
Monumentalna reedycja klasycznej płyty grupy Metallica było fundamentem pierwszej godziny tego wydania audycji. Potem usłyszeliśmy m.in. sporą dawkę progresywnego rocka, bezpretensjonalne piosenki młodszego brata Micka Jaggera i nowe kompozycje Zbigniewa Preisnera.
rozwiń zwiń