Słodkie sekrety pierniczków

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 13:00
Bez ich korzennego, słodkiego zapachu trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia. Są jednak wymagające – by ich nie zabrakło, za przygotowania trzeba się zabrać odpowiednio wcześnie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PublicDomainPictures/Pixabay


shutterstock wigilia .jpg
Cyfrowe Radio Gwiazdka. Na Święta od Polskiego Radia

Posłuchaj
47:30 2020_12_13 12_09_25_PR3_Podroze_ze_smakiem.mp3 Historia świątecznych pierników (Podróże ze smakiem/Trójka)

 

Pierniki. Nie są wynalazkiem nowożytnym. Pierwsza znana receptura korzennego ciastka pochodzi z Grecji z 2400 roku p.n.e. Znali je Chińczycy, a w średniowieczu podbiły europejskie stoły. Królowa Elżbieta I swoim kucharzom kazała robić piernikowe karykatury dworzan i dostojników. Z pysznych pierników słynęła matka George'a Washingtona, która swój przepis podała markizowi de Lafayette i stąd wziął się słynny francuski specjał…


Posłuchaj >>>Cyfrowe Radio Gwiazdka>>> 


W sarmackiej kuchni jadano je na śniadanie, ale też jako zakąskę do wódki. Wcześniej piernikowymi stolicami Europy stały się Norymberga i Toruń. O tych tradycjach w Trójce opowiadają: Maria Schmidt-Holzhauser z Norymbergi, Aleksandra Kleśta-Nawrocka z Muzeum Piernika w Toruniu oraz Izabela Rabehanta, mieszkająca we Francji od lat autorka bloga "Moja Alzacja".

Ponadto niezwykłe przepisy na mięsa i zupy w towarzystwie piernika przedstawia Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku. Pierniki to nie tylko smaki, ale także inspiracje, które znalazły odzwierciedlenie w poezji i muzyce.

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska
Data emisji: 13.12.2020
Godzina emisji: 12.09

Czytaj także

Fakty o mitycznej oliwie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 13:00
Homer nazywał ją płynnym złotem. To ona sprawiała, że było jasno w nocy, a w dzień żywiła i upiększała. To ją składano w ofierze bogom i przypisywano boskie pochodzenie. Oliwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W roli głównej: kiszona kapusta

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 13:00
– Kapustki nadobnej, osobno obrawszy, fasę jednę na to obróciwszy, na poły główki przekrawając, nadobnie je ułożyć, ćwikiełką przekładać, koprzyku do niej nakłaść: tedy będzie i smaczna, i czerwona, także i rosołek z niej będzie nadobny i onymi ziółki pięknie pachnący – jeden z pierwszych przepisów na kiszoną kapustę znalazł się w... "Żywocie człowieka poczciwego" Mikołaja Reja. Dlaczego coś tak lubianego, a zarazem prozaicznego, inspirowało i nadal inspiruje artystów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołajkowe podróże po Europie z Trójką

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 13:00
Dlaczego do Holandii Mikołaj przypływa statkiem? Kto i jak w Niderlandach go wita ? A jak obchodzi się Mikołajki w Karyntii? Jaka długa jest ta "diabelska" tradycja? 
rozwiń zwiń