Człowiek, który bossa novą zaraził świat

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 12:00
Stan Getz był wybitnym saksofonistą jazzowym. I to właśnie on jest odpowiedzialny za wywołanie na początku lat 60. światowej mody na bossa novę. Modę, która tak naprawdę nigdy nie przeminęła. 2 lutego świętowałby 94 urodziny.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Barandash Karandashic/shutterstock.com

książka kawa relaks spokój odpoczynek jesień zima jesieniara 1200.jpg
Przedpołudnie w rytmie bossa novy: nostalgiczne, ale pozytywne

Jego najbardziej charakterystyczną jest liryczna, ciepła barwa saksofonu. Pod koniec lat 50. Getz wyjechał do Europy i tam właśnie poznał i zainteresował się bossa novą. Okazało się, że właśnie ta jego charakterystyczna barwa saksofonu idealnie korelowała z tą brazylijską muzyką.


Posłuchaj
50:25 2021_02_07 11_08_22_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Stan Getz (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

– Getz, kiedy w 1961 roku powrócił do Stanów Zjednoczonych, stał się najważniejszą osobą, która wprowadzała bossa novę na rynek amerykański. Wtedy zaprosił do współpracy znakomitego gitarzystę jazzowego Charliego Byrda, który także niedawno powrócił z tournée po... Brazylii – opowiada znakomity muzyk i wielbiciel bossa novy Maciej Łyszkiewicz.

Ich współpraca zaowocowała wydaniem w 1962 roku albumu "Jazz Samba", dziś już zaliczanego do klasyki, który m.in. znalazł się w klasycznym zestawieniu "1001 płyt, które musisz usłyszeć, zanim umrzesz". Album sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy, a otwierający go utwór "Desafinado", skomponowany przez Antonia Carlosa Jobima, przyniósł Getzowi prestiżową nagrodę Grammy za "najlepsze wykonanie jazzowe 1963".

– Stan Getz poszedł za ciosem i wkrótce wydał album "Big Band Bossa Nova", gdzie, jak wskazuje nazwa, zagrał już z większym składem. A potem kolejną płytę, "Jazz Samba Encore!", tym razem ze słynnym brazylijskim gitarzystą Luizem Bonfą – tłumaczy Maciej Łyszkiewicz. – Każda kolejna płyta była dużym sukcesem – dodaje.

Stan Getz & Charlie Byrd – Desafinado (Tom Jobim)/YouTube roger bridgland


Ponadto w audycji

  • O tajemnicach "Damy z łasiczką" opowiada Katarzyna Bik, rzecznik Muzeum Narodowego w Krakowie i autorka książki o dziele Leonarda da Vinci;
  • Platforma Donateo.pl, czyli jak wygodnie wspierać organizacje charytatywne;
  • Ludwika Ogorzelec o swojej wystawie w CSW na Zamku Ujazdowskim.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 07.02.2021
Godzina emisji: 11.08

pr

Czytaj także

Urszula Dudziak. O recepcie na szczęście i zszywaniu zerwanych więzi

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 11:15
Ostatnia w tym roku "Zagadkowa niedziela" zaskoczyła słuchaczy. Ona zawsze zaskakuje, ale tym razem - ponad zwykłą miarę. Czym? Osobą prowadzącej, gdyż w pierwszej godzinie programu zamiast Kasi Stoparczyk za mikrofonem usiadła Ola Kaczkowska. Ależ niespodzianka!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynny karnawał w Rio odwołany

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 06:30
Najpopularniejszy i najbardziej kolorowy karnawał świata został odwołany. Ze względu na pandemię władze Rio de Janeiro zapowiedziały, że słynny przemarsz tancerzy oraz zabawy uliczne w tym roku się nie odbędą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepszy sposób na długowieczność

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 07:00
Od zarania dziejów ludzie głowią się nad tym, co zrobić, aby żyć jak najdłużej i w jak najlepszej formie. Cudowne mikstury, niezwykłe terapie, coraz to nowe specyfiki i pomysły. Tymczasem, jak się okazuje, sposób jest banalnie prosty, choć raczej nie przypadnie do gustu strażnikom moralności.
rozwiń zwiń