Historia kielicha beatyfikacyjnego kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 11:13
12 września miały miejsce uroczystości beatyfikacyjne księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego. Podczas sprawowania mszy użyto specjalnego kielicha. Przed laty, na specjalne zamówienie kardynała, wykonała go pani Teresa Duczkowska.
Kielicha beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego
Kielicha beatyfikacyjny kardynała Stefana WyszyńskiegoFoto: Adam Chelstowski/Forum

– To był rok 1970. Byłam wtedy młodą studentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tamtych czasach nie wolno było mówić o Powstaniu Warszawskim. Był to temat zakazany i przemilczany. Ksiądz prymas chciał jednak uczcić poległych w sposób możliwie jak najbardziej godny. Postanowił ufundować kielich do katedry warszawskiej. Już wtedy znał niektóre moje prace. Był bowiem mecenasem sztuki. Interesował się nią i młodymi artystami. Zakupił nawet prace nagrodzone na Wystawie Sztuki Sakralnej Studentów Warszawy, w tym moje. Zostałam mu wtedy osobiście przedstawiona. To było nasze pierwsze spotkanie – opowiadała pani Teresa Duczkowska. 

Posłuchaj
50:32 2021_09_26 10_06_10_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Kielich zamówiony przez kardynała Wyszyńskiego (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

 

Kielich

– Ksiądz prymas poprosił, żebym wykonała kielich z przeznaczeniem do katedry warszawskiej. Projektując go, chciałam nawiązać do budynku. Katedra została odbudowana w stylu gotyckim. Dlatego w podstawie umieściłam łuki, nawiązujące do okien gotyckich. Zawierał się w tym również element tragiczny powstania. Okna zostały wypalone. Z tego powodu, w mojej pracy światło w części podstawy przechodzi na wylot. Ujęłam temat powstania w sposób symboliczny. Męczeństwo przelanej krwi symbolizują czerwone bryły szkła. Udało mi się je wyszlifować w jednym z zakładów. Na podstawie natomiast znajduje się kotwica i napisany, jakby ręką na murze, "1944" – wyjaśniła artystka. 

– Ksiądz prymas był zachwycony projektem. Dążyłam do doskonałości i dawałam z siebie maksimum. Byłam samoukiem metaloplastyki. Konsultowałam z kardynałem kolejne projekty, jednak sama ciągle chciałam coś poprawiać. Gdy przedstawiłam mu finalną wersję, nie miał żadnych uwag – wspominała.

Obecnie kielich znajduje się w skarbcu katedry warszawskiej. 

Ponadto w audycji:

  • Czy biura matrymonialne wciąż mają sens? – Agata Sybilska;
  • Historia i tajemnice Kalisza – Radosław Sapieja.

**

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: Teresa Duczkowska (artystka, rzeźbiarka), Agata Sybilska, Radosław Sapieja
Data emisji: 26.09.2021
Godzina emisji: 10.08

zch

Czytaj także

"To nie film o księdzu, ale o człowieku". "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie" w kinach od 17 września

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 17:20
– Chcieliśmy pokazać, jak w obliczu wojny i bardzo trudnych wydarzeń Powstania Warszawskiego, wówczas 43-letni ksiądz porucznik Stefan Wyszyński musi dokonać próby swojej wiary. W trakcie pisania scenariusza okazało się, że to film nie o księdzu, ale o człowieku. Każdy, wierzący czy nie, powinien zobaczyć ten film – mówił w Trójce Tadeusz Syka, reżyser filmu "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie", który będzie miał swoją premierę 17 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiem o nim dużo, choć nigdy nie poznałam go prywatnie". Czaczkowska o kard. Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:30
- Ciągle sprawą do zbadania i odkrywania jest sprawa pomocy jakiej Prymas Wyszyński udzielał katolikom za naszą wschodnią granicą - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Ewa Czaczkowska, historyk z UKSW i autorka biografii Prymasa Tysiąclecia. 
rozwiń zwiń