Sienkiewicz tradycyjny, Sienkiewicz nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 14:15
"Krzyżacy", "Trylogia": któż w Polsce nie zna Henryka Sienkiewicza przynajmniej ze słyszenia? Był pierwszym polskim pisarzem, którego uhonorowano Nagrodą Nobla – za "Quo vadis", choć o tym już mniej pamiętamy. Co powoduje, że Sienkiewicz wciąż jest czytany, wciąż jest na topie, wciąż przyciąga badaczy i czytelników?
Henryk Sienkiewicz
Henryk Sienkiewicz Foto: NAC

henryk sienkiewicz wiki 1200.jpg
Geneza powstania "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

Miał Sienkiewicz szczęście do krytyków, gdyż byli to ludzie takiego formatu, jak Stanisław Brzozowski czy Witold Gombrowicz. Miał i ma szczęście do wybitnych badaczy, których sięgającą współczesności listę otwiera Julian Krzyżanowski. To wszystko powoduje, że jego legenda – ta złota i ta czarna – nadal pozostaje w centrum debat literackich i ideologicznych.


Posłuchaj
51:08 2020_12_27 13_06_04_PR3_Trojka_literacka.mp3 Sienkiewicz dzisiaj aktualny? (Trójka literacka)

– Wciąż jeszcze jest wiele obszarów w twórczości Sienkiewicza niezbadanych. Wydawałoby się, że o pisarzu tak uznanym z przełomu XIX i XX wieku wszystko już zostało powiedziane, a jednak – nie. Wciąż w jego biografii są momenty niewystarczająco udokumentowane – wskazuje prof. Bartłomiej Śleszyński. – To np. jego wyprawa do Ameryki, która zgodnie jest uznawana, za bardzo ważny moment jego biografii i twórczości – tłumaczy.

– A skoro wciąż jest czytany, to oznacza, że jest w nim wiele atrakcyjnych wciąż treści dla czytelników. Warto zauważyć, że jest żywy w kulturze choćby poprzez ogrom odwołań. A ostatnio pojawia się w nowych obszarach: przykładem dodatek do gry "Wiedźmin" z motywami sienkiewiczowskimi – mówi prof. Śleszyński.

Edyta Górniak i Mietek Szcześniak – Dumka na dwa serca/YouTube EdytaGórniakChanell


– Warto czytać, warto wracać do Sienkiewicza, ponieważ on wciąż jest żywy w naszej świadomości. Mamy odniesienia w naszej bieżącej mowie – zgadza się mec. Bogusław Niemirka, twórca wielu wystaw poświęconych Sienkiewiczowi. – Nadal są drukowane jego książki, co oznacza, że jest zapotrzebowanie, że są kupowane – dodaje.

Prof. Jerzy Bralczyk o języku Henryka Sienkiewicza/YouTube Polskie Radio

*** 

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: prof. Bartłomiej Śleszyński (IBL PAN, sienkiewicznowoczesny.pl), mec. Bogusław Niemirka (literaturoznawca, autor wystaw poświęconych Sienkiewiczowi), prof. Mikołaj Sokołowski (dyrektor IBL PAN)
Data emisji: 27.12.2020
Godzina emisji: 13.06

pr

Czytaj także

Henryk Sienkiewicz – noblista spod strzech

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 06:00
5 maja 1846 roku przyszedł na świat Henryk Sienkiewicz. Polski noblista, jeden z najpopularniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Do dziś jego książki obecne są w kanonie lektur szkolnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chreptiów "Pana Michała". Od historii do literackiej legendy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 15:30
W audycji rozmawialiśmy o tym, czy sienkiewiczowski Chreptiów, związany z literacką postacią Michała Wołodyjowskiego istniał naprawdę i jak mogła wyglądać legendarna kresowa stanica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to nie zaskoczenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 19:04
– Jeśli patrzy się na to, co ostatnio dzieje się na świecie wokół książek Olgi Tokarczuk, to właściwie brakowało jej już tylko tej nagrody – mówi Mariusz Cieślik, wyliczając kolejne nagrody pisarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Panny z «Wesela»", czyli powrót do Bronowic

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 07:00
– Dostęp do polskości, którą opisuje w swojej książce Monika Śliwińska, jest ograniczony i być może dlatego gorzej rozumiemy takie utwory jak "Wesele" Wyspiańskiego, a przez to i samych siebie – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń