Literackie i życiowe wybory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 13:05
 – Krzysztof Kamil Baczyński bardzo szybko wszedł w kręgi konspiracyjnej Warszawy. Można powiedzieć, że był hołubiony. Dwukrotnie był zapraszany do Stawiska przez Jarosława Iwaszkiewicza. Krzysztof Kamil Baczyński bywał też na wieczorach literackich – mówiła prof. Anna Nasiłowska. Jarosław Iwaszkiewicz pisał w swoich "Dziennikach", że zazdrości młodemu poecie łatwości pisania wierszy. 
Warszawa, 22.01.2021. Uroczystość odsłonięcia muralu z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy ul. Solec 85 w Warszawie
Warszawa, 22.01.2021. Uroczystość odsłonięcia muralu z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy ul. Solec 85 w WarszawieFoto: PAP/Albert Zawada

polona.pl polona.pl

W ostatniej kwietniowej "Trójce literackiej" prześledziliśmy dokładnie losy i życie Baczyńskiego. Rozmawialiśmy o jego korzeniach, dzieciństwie, kręgach towarzyskich z okresu dojrzewania oraz o tym, kto miał największy wpływ na jego twórczość. Pochyliliśmy się nad jego wielką miłością oraz zwróciliśmy szczególną uwagę na okres wojenny. 


Posłuchaj
37:19 2021_04_25 13_06_18_PR3_Trojka_Literacka.mp3 Krzysztof Kamil Baczyński – poeta-żołnierz i autor wyjątkowych erotyków (Trójka literacka)

 

Jakie znaczenie dla wyborów młodego poety miał jego dom rodzinny? – Stanisław Baczyński był krytykiem literackim, ale poza tym był żołnierzem legionów. Był mocno zaangażowany w działania PPS. Ten lewicowy charakter zaangażowania jego syn – Krzysztof Kamil - niejako odziedziczył. W czasie I wojny światowej ojciec poety zajmował się rekrutowaniem żołnierzy do legionów w Kongresówce. Służył w I Pułku Ułanów Legionów Polskich, był ranny w bitwie nad Stochodem – opowiada prof. Anna Nasiłowska. Jednostka, w której służył Stanisław Baczyński, tzw. Beliniacy mogła się wydawać przepustką do dalszej kariery. – Nie stał się nikim wpływowym w II Rzeczpospolitej, dlatego że pozostał wierny swoim przekonaniom – ocenia rozmówczyni Magdaleny Złotnickiej. 

>>> Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu <<< 

Rękopis Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, fot. polona.pl Rękopis Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, fot. polona.pl

Prof. Teresa Dobrzyńska zaznaczyła, że na postawę i program życiowy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który jako bardzo młody człowiek zderzył się z sytuacją wojenną, miały wpływ nie tylko tradycje rodzinne, ale także jego kontakty szkolne, jego przyjaźnie. – To było środowisko Gimnazjum Batorego, z którego wyszła wspaniała młodzież Szarych Szeregów. "Zośka", "Parasol" te bataliony uczestniczące w Powstaniu Warszawskim to są formacje militarne związane z tym środowiskiem. Ten młody człowiek dorastał i dojrzewał w takim środowisku – przypomina gość "Trójki literackiej". 

Mela Koteluk/Czeslaw Spiewa & Mela Koteluk - Piesn O Szczesciu

Co się działo z poezją Baczyńskiego po wojnie, w Polsce Ludowej i do jakich odbiorców wtedy trafiał? Przygodę z Baczyńskim zakończyliśmy refleksją nad tym, czy w ostatnich czasach został odkryty na nowo. Muzycznie towarzyszyły nam nowoczesne interpretacje jego twórczości w wykonaniu m.in. Meli Koteluk i Czesława Mozila. 

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Goście: prof. Anna Nasiłowska, prof. Teresa Dobrzyńska
Data emisji: 25.04.2021
Godzina emisji: 12.07

gs


Czytaj także

Słuchowisko "Radio Wolna Europa". Losy ludzi, losy radia

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 20:03
W czwartą niedzielę stycznia przypomnieliśmy słuchowisko Edwarda Dewereńskiego pod tytułem "Radio Wolna Europa". Premiera sztuki uhonorowanej III Nagrodą w Konkursie "Nasłuchiwanie. Niepodległość" odbyła się 25 listopada 2018 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstał serwis upamiętniający twórczość Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:14
Poeta, patriota, żołnierz – Krzysztof Kamil Baczyński, obchodziłby teraz setne urodziny. Z tej okazji uruchomiony został serwis internetowy poświęcony jego twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowy mural na 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 10:15
W setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (22 stycznia) na warszawskim Powiślu odsłonięto mural upamiętniający tego najsłynniejszego polskiego poetę czasu wojny, jednego z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, podchorążego Armii Krajowej i podharcmistrza Szarych Szeregów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest w naszych sercach, każdy może poczuć z nim więź". Dyrektor Narodowego Centrum Kultury o Baczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 13:30
- Na Krzysztofa Kamila Baczyńskiego patrzymy głównie jako na poetę, ale on był kimś więcej, ukochał nie tylko kraj, ale i siebie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Gościem audycji była też Barbara Kordas, dyrektor II LO im. Stefana Batorego w Warszawie. 
rozwiń zwiń