Emocjonalność jako cecha muzeów narracyjnych

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 14:00
Zbliżają się wakacje, czas, kiedy dużo zwiedzamy. Bardzo często odwiedzamy wtedy także muzea, wśród których szczególnym zainteresowaniem cieszą się muzea narracyjne. Narracyjne, czyli... jakie? Skąd one się wzięły i czym się różnią od muzeów nie narracyjnych, tradycyjnych? Są gorsze czy lepsze? Od jak dawna istnieją? To tylko kilka pytań, na które odpowiadali goście w audycji "Trójka literacka".
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Electric Egg/shutterstock.com

– W pewnym momencie muzea tradycyjne zaczęły się źle kojarzyć: stąd dość negatywny wydźwięk określeń w stylu "to muzeum", albo "to skansen" jako czegoś, co jest przestarzałe, nudne i nie budzi zainteresowania – wskazuje prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich.

Stąd był już krok do powstania nowego typu muzeów. – Muzea narracyjne czasem nazywa się "muzeami nowymi", gdyż jest to stosunkowo nowy wynalazek, sięgający 30-40 lat wstecz – potwierdza historyk muzealnictwa, dr Łukasz Bukowiecki.


Posłuchaj
36:31 2021_05_09 13_08_04_PR3_Trojka_Literacka.mp3 Muzeum narracyjne, czyli jakie? (Trójka literacka)

– Punktem wyjścia muzeum tradycyjnego jest kolekcja eksponatów: materialne zbiory, często tworzone przez prywatne osoby, później udostępniane publicznie – tłumaczy dr Bukowiecki. – Natomiast w muzeach narracyjnych punktem wyjścia jest historia, którą muzeum chce opowiedzieć. Dopiero do tej narracji, pewnego schematu fabularnego czy kompozycyjnego dobiera się eksponaty: nie tylko materialne, także narracyjne, ikonografię itd. – wyjaśnia.

Wobec takiego rozróżnienia mogą pojawić się wątpliwości: przecież w "starym" muzeum wokół eksponatu przewodnik czy plansza także budują jakąś narrację. – Spór o definicję muzeum narracyjnego jest właściwie nierozwiązywalny. Chodzi głównie o proporcje: czy narracja, tekst jest opisem eksponatu, czy to eksponat jest ilustracją do tekstu, opowieści – zgadza się dr Bukowiecki.

– Mamy też w Polsce problem z niedostatkiem eksponatów ilustrujących bardzo ważne tematy historyczne czy artystyczne. Gdybyśmy mieli ich dużo, ekspozycja tworzona z autentycznych zabytków wyglądałaby inaczej – zwraca uwagę prof. Nasiłowska. – Tymczasem w bardzo wielu wypadkach musimy opowiadać, jak zmienił się świat, jak wyglądał przedtem i... pokazywać rozmiar zniszczeń. Taką sytuację mamy w Warszawie – dodaje.

Konferencja "Muzeum i zmiana": Jak muzea narracyjne zmieniają podejście do historii?/YouTube Muzeum Powstania Warszawskiego

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Goście: prof. Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich), dr Łukasz Bukowiecki (historyk muzealnictwa)
Data emisji: 09.05.2021
Godzina emisji: 13.08

pr

Czytaj także

Maurycy Mochnacki – uczestnik i kronikarz romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 13:15
Maurycy Mochnacki – postać niezwykle ważna dla polskiego romantyzmu, chociaż jednocześnie będąca w powszechnej świadomości gdzieś na uboczu, wręcz marginalizowana. Nic w tym jednak dziwnego, skoro żył krótko (zaledwie 31 lat), a najbardziej znane dzieło literackie – "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831" – pozostało nieskończone z powodu przedwczesnej śmierci autora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literackie i życiowe wybory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 13:05
 – Krzysztof Kamil Baczyński bardzo szybko wszedł w kręgi konspiracyjnej Warszawy. Można powiedzieć, że był hołubiony. Dwukrotnie był zapraszany do Stawiska przez Jarosława Iwaszkiewicza. Krzysztof Kamil Baczyński bywał też na wieczorach literackich – mówiła prof. Anna Nasiłowska. Jarosław Iwaszkiewicz pisał w swoich "Dziennikach", że zazdrości młodemu poecie łatwości pisania wierszy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja 3 maja w ujęciu literackim

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 13:55
3 maja 1791 roku uchwalono Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej. – Mówiąc o dokumencie, trudno pominąć kontekst historyczny, który towarzyszył jego powstaniu. Czy tekst konstytucji może zostać uznany za tekst literacki? Jeśli tak, to za jaki? Spójrzmy głębiej na znaczenie słów Konstytucji 3 maja oraz na to, co starano się  za ich pośrednictwem przekazać – zaprosiła na specjalne wydanie audycji "Trójka literacka" Magdalena Złotnicka.
rozwiń zwiń