Niezwykłe tajemnice dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 19:00
Obrazy Caravaggia urzekają symboliką postaci, Boscha czy Rembrandta mogą zaskakiwać ukrytymi treściami i przekazami. Nawet dzieła bliższych czasowo nam artystów, jak Munch, Wyspiański, Mehoffer czy Dali, skrywają w sobie niezwykłe tajemnice.
Terrakotowa armia pierwszego cesarza Chin Qin Shi Huangdi
Terrakotowa armia pierwszego cesarza Chin Qin Shi HuangdiFoto: 319photo/Shutterstock

Tamara Lempicka.jpg
Tamara Łempicka. Nieoczywisty obraz artystki

"Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" to książka, której autorzy skupili się na dziełach wielkich i niezwykłych. Ale czy na pewno znanych? Okazuje się, że skrywają one w sobie tajemnice, niektóre zaskakujące, niektóre do dziś niewyjaśnione.


Posłuchaj
05:28 2021_01_22 18_44_28_PR3_Zapraszamy_do_Trojki.mp3 Co kryją dzieła sztuki? (Zapraszamy do Trójki)

– Grobowiec pierwszego cesarza Chin, Qin Shi Huangdi, to gigantyczna, największa na świecie piramida, która powstała w III w. przed naszą erą. Sama w sobie jest wielkim dziełem sztuki – mówi Przemysław Barszcz, współautor książki "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki". – I mamy świadomość, że skrywa w sobie inne wspaniałe dzieła sztuki, jednak... nie wiemy jakie. Wciąż nikt do niej nie wszedł, ponieważ władze Chin wstrzymały jej eksplorację. Nie do końca wiadomo dlaczego – dodaje.


Joanna Łenyk-Barszcz , Przemysław Barszcz "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki"

Na obrazach Hieronima Boscha można z kolei dostrzec zdeformowanych ludzi, a także zwierzęta, które dziwacznie wyglądają, wręcz jak potwory. Przemysław Barszcz, z wykształcenia biolog, analizuje kryjącą się za tym tajemnicę.

– Tropem jest grzyb, buławinka czerwona, który kiedyś był poważnym problemem. Jedna z jego form przetrwalnikowych to sporysz pasożytujący na kłosach zbóż. Zjedzony, do czego kiedyś często dochodziło, może spowodować zatrucia, martwicę kończyn, a nawet śmierć – tłumaczy trójkowy gość. – To by tłumaczyło postacie zdeformowanych, okaleczonych ludzi – wyjaśnia.

Natomiast przerażające zwierzęta mogą wskazywać, że holenderski malarz tworzył pod wpływem sporyszu. Zawiera on bowiem w sobie halucynogenną ergotaminę, którą można także znaleźć w LSD.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Data emisji: 22.01.2021
Godzina emisji: 18.44

pr

Czytaj także

Młoda Polska, czyli krakowski Arts and Crafts

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 13:00
Może być zaskakujące, jak wiele łączyło dwóch polskich Stanisławów – Wyspiańskiego i Witkiewicza (ojca) – z angielskim ruchem Arts and Crafts. Nawet jeśli artyści nigdy się nie spotkali, to duch epoki sprawił, że w tak odległych od siebie Londynie i Krakowie zakiełkowały podobne idee.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odczytać i zrozumieć treści ukryte

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 07:30
Nic nie jest takie, jak się z pozoru wydaje: aby dotrzeć do prawdy trzeba czasu i wiedzy. Są jednak skróty, które pozwalają dotrzeć do świata ukrytych prawd. To symbole, którym poświęcona jest najnowsza książka Lecha Majewskiego "Ukryty język symboli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Narodowe proponuje: zaadoptuj Matejkę

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:00
W tych ciężkich czasach artyści, sztuka i instytucje z nią związane wymagają szczególnej troski. Wśród wielu sposobów na ich wsparcie jest także adopcja. Nazwa brzmi może trochę zaskakująco, ale to ciekawa i skuteczna forma współczesnego mecenatu.
rozwiń zwiń