Mieszkanie chronione: krok ku normalnemu życiu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 18:30
Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej, miejscem, gdzie pod opieką specjalisty osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi mogą nauczyć się codziennego życia i przygotować do w miarę normalnego, samodzielnego funkcjonowania.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Fabio Balb

taniec integracyjny wózek inwalidzki niepełnosprawność 1200.jpg
Taniec integracyjny – mało znany i fascynujący

Takie właśnie mieszkanie chronione powstało w Gronowie Elbląskim. Składa się ono z przeznaczonego do wypoczynku, terapii i zajęć pokoju dziennego, w pełni wyposażonego aneksu kuchennego, dwóch sypialni oraz łazienki przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Zamieszkają w nim trzy osoby niepełnosprawne intelektualnie wraz z opiekunem.


Posłuchaj
02:44 2021_02_01 18_16_44_PR3_Zapraszamy_do_Trojki.mp3 Mieszkania chronione (Zapraszamy do Trójki)

– To program przeznaczony dla osób chorych psychicznie lub neurologicznie. Takie osoby często nie znajdują wsparcia nawet wśród najbliższych. Także dlatego, że rodzina nie wie, jak mogłaby tego wsparcia udzielić – mówi Marzena Białogrzywa, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gronowie Elbląskim. – Zajęcia terapeutyczne, treningowe przygotowują chorych do funkcjonowania codziennego, do zabezpieczania swoich potrzeb życiowych – tłumaczy.

– Przyjdzie taki moment, że te osoby nie będą mogły już liczyć na pomoc swoich najbliższych, będą musiały żyć same – mówi Marcin Ślęzak, wójt gminy Gronowo Elbląskie. – Chcielibyśmy, aby te osoby znalazły tu poczucie bezpieczeństwa, swój spokój, swój dom, wspólnotę z mieszkańcami naszej miejscowości – dodaje Marzena Białogrzywa.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Aneta Pastuszka
Data emisji: 01.02.2021
Godzina emisji: 18.16

pr

Czytaj także

Świat przyjazny dla ludzi z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 17:00
Dzisiaj od godz. 18.00 Wielka Gala Integracji, największe w Polsce święto osób z niepełnosprawnością. Nagradzani są ludzie, firmy i instytucje, które robią coś więcej niż muszą, żeby osobom niepełnosprawnym żyło się lepiej. Patronat nad galą objęło Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audiodeskrypcja - sztuka opowiedziana fakturą i słowem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 00:15
Projekt "iSztuka – edukacja kulturalna dla wszystkich" realizowany przez Fundację Audiodeskrypcja to wyjątkowa wirtualna galeria historii sztuki, dostępna i przyjazna dla wszystkich. To historia, jak anonsują twórcy projektu, "opowiedziana dziełami artystów przemawiających do wzroku poprzez faktury, bryły, punkty i kreski, plamy barwne o różnym natężeniu światła i cienia, a także za pomocą słów, dźwięków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krwiodawcy pilnie poszukiwani: czekają na nich nowe ulgi!

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 18:00
Krew jest darem życia: nie do podrobienia, nie do zastąpienia. Szczególnie teraz, w czasie pandemii. Niestety, liczba krwiodawców spada. Dlatego ci, którzy oddają krew, a także ozdrowieńcy oddający osocze, mogą liczyć na dodatkowe profity.
rozwiń zwiń