Kryzys w monarchii brytyjskiej? Rodzina królewska zabrała głos w sprawie wypowiedzi Meghan Markle

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 16:45
Pałac Buckingham zabrał głos w sprawie wywiadu, którego Meghan Markle udzieliła dziennikarce Oprah Winfrey. Po dwóch dniach milczenia, dwór wystosował oświadczenie, składające się z sześćdziesięciu słów. Rodzina królewska podkreśla zaniepokojenie. Sprawę planuje jednak rozwiązać we własnym gronie.
Księżna i Książę Sussex podczas jednego z wywiadów.
Księżna i Książę Sussex podczas jednego z wywiadów. Foto: SPOTIFY/ Planet/ Forum

Głośny, dwugodzinny wywiad obejrzały ponad trzydzieści trzy miliony ludzi. W rozmowie książęcej pary z amerykańską dziennikarką padło wiele zarzutów względem rodziny królewskiej. W tym te najbardziej poważne, o rasizm. "Rodzina jest zasmucona tym, jak trudne były ostatnie lata dla Harry'ego i Meghan. Poruszane kwestie związane z rasą są niepokojące. Niektóre wspomnienia mogą się różnić, ale traktowane są bardzo poważnie", czytamy w oświadczeniu.


Posłuchaj
03:18 PR3_mp3 2021_03_10-16-39-55_pałac_Buckingham.mp3 Echa wywiadu Meghan Markle. Rodzina królewska zabrała głos (Zapraszamy do Trójki)

 

Dwór wysyła sygnał: więcej rozmów nie będzie

Rodzina królewska uchyla się od komentarzy. Nie milkną jednak brytyjskie media: "Najpierw pomyślałam, że to już naprawdę koniec monarchii. Dwór wszystko zepsuł. Teraz wierzę, że wiele zależy od tego, jak rodzinna królewska podejdzie do sprawy"– padło na antenie BBC. 

Większość Brytyjczyków wyznaje konserwatywne poglądy. Jedną z przyczyn kształtujących ich światopogląd jest scalająca naród monarchia. Jak wykazują przeprowadzone sondaże, większość dojrzałych mieszkańców wyspy utrzymuje swoją sympatię do królowej. Mimo to jej poparcie nieznacznie spadło. Młode, liberalne pokolenie nie kryje jednak swojego niezadowolenia. Coraz większa grupa nie chce udzielać poparcia rodzinie królewskiej, stając po stronie Harry'ego i Meghan. 

Kryzys

"Teraz gdy myślimy o rodzinie królewskiej, widzimy instytucję naznaczoną wadami. Rasizm boli. Dla wielu Amerykanów bajka roztrzaskała się na kawałki" – grzmią media za oceanem. W tym momencie nie sposób ocenić efektów, jakie niesie za sobą szczera rozmowa pary książęcej. Pewne jest, że dwór brytyjski musi na nowo określić budowanie swojego wizerunku. Ten przez ostatnie lata opierał się głównie na książętach, Williamie i Harrym oraz ich żonach. Ta ścieżka wydaje się już jednak zamknięta. Może się okazać, że im dłuższy będzie czas reakcji królowej, tym bardziej zagrożona będzie monarchia. 

Przypomnijmy, że w wywiadzie udzielonym Oprah Winfrey, Meghan Markle zarzuciła rodzinie królewskiej obojętność, rasizm i utrwalanie kłamstw. Jak dodał książę Harry, artykuły brytyjskich tabloidów "pobrzmiewały tonem kolonialnym. Mimo tego nikt z mojej rodziny nic nie powiedział. To boli". Księżna Sussex przyznała również, że  na królewskim dworze czuła się "uciszana". Ujawniła, że miała myśli samobójcze. Jak podkreśliła, odmówiono jej wsparcia. Decyzję argumentowano negatywnym wpływem na wizerunek rodziny. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału: Adam Dąbrowski
Data emisji: 10.03.2021
Godzina emisji: 16.39


zch

Czytaj także

Jakie będą konsekwencje decyzji księcia Harrego i księżnej Meghan?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 15:39
Brytyjski książę Harry i księżna Meghan nie będą używać tytułów Ich Królewskich Wysokości i nie będą formalnie reprezentować królowej ani otrzymywać środków publicznych na pełnienie obowiązków członków rodziny królewskiej - poinformował w sobotę Pałac Buckingham. Postanowienia te mają wejść w życie wiosną tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meghan Markle i książę Harry rezygnują z obowiązków na dworze. To potwierdzenie decyzji sprzed roku

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 18:25
Książę Harry i jego żona Meghan Markle ostatecznie rezygnują z obowiązków na dworze. Poinformowali właśnie o swojej decyzji Buckingham Palace. Tym samym przestają być na przykład patronami brytyjskich organizacji kulturalnych czy sportowych.
rozwiń zwiń