Po ile są dziś truskawki i dlaczego tak drogo?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 16:30
Sezon truskawkowy już się zaczął. Niestety w tym roku truskawki są bardzo drogie. Na ceny ma wpływ chłodna wiosna, która spowodowała opóźnioną wegetację i mniejszy urodzaj niż w ubiegłym roku. Czy i kiedy można liczyć na niższe ceny?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: congerdesign/pixabay.com/CC0 Public Domain

Czy grill tradycyjny jest najzdrowszym rozwiązaniem?
shutterstock grillowane jedzenie 1200.jpg

Truskawki należą do najpopularniejszych owoców sezonowych w Polsce. Ich wielbiciele uważają, że smak krajowych truskawek jest najlepszy i niepowtarzalny. Jednak w tym roku musieli czekać dłużej niż w latach poprzednich, gdyż pogoda nie była łaskawa i zbiory opóźniły się o ok. 2-3 tygodnie.


Posłuchaj
03:28 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_05_26 16-21-11.mp3 Truskawki: wyczekiwane, pożądane i... drogie (Zapraszamy do Trójki)

– W tej chwili na rynku mamy truskawki szklarniowe i z upraw tunelowych. Nie ma jeszcze owoców z gruntu – wskazuje Alicja Pawlak-Zdziechowska z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, główny specjalista ds. krzewów jagodowych i truskawek. – Takie mamy w tym roku warunki powodowe: jest dosyć chłodna wiosna, noce też chłodne, z dużymi spadkami temperatur – tłumaczy.

To wszystko powoduje, że cena truskawek wciąż jest wysoka. Spada, kiedy na rynku pojawiają się truskawki gruntowe, a tych wciąż jednak nie ma. – Zazwyczaj o tej porze były już truskawki gruntowe. I wiadomo, że cena spada, jeżeli jest więcej truskawek – potwierdza Alicja Pawlak-Zdziechowska. – Trzeba jeszcze poczekać – dodaje.

Plantatorzy również narzekają na ceny truskawek, oni jednak uważają, że są za niskie. – Koszty utrzymania pracownika, środków ochrony roślin, paliwo: wszystko drożeje – wyjaśnia Roman Maj, plantator. – A cena stoi już parę lat – dodaje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Łukasz Grabczak
Data emisji: 26.05.2021
Godzina emisji: 16.21

pr

Czytaj także

Balkonowy ogródek zmniejszy Twój stres

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 08:00
Wróciła moda na piękne, zagospodarowane balkony i tarasy. Mieszkańcy bloków i kamienic na niewielkiej przestrzeni potrafią stworzyć prawdziwe oazy zieleni, niezwykłe miejsca odpoczynku i relaksu. To okazuje się szczególnie cenne w czasach covidowego lockdownu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka chodzenia z kijkami

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 08:00
Od soboty bez przeszkód możemy uprawiać sport na świeżym powietrzu. Jednak powrót do ćwiczeń powinien być stopniowy i niezbyt obciążający. I tutaj z pomocą przychodzi nordic walking, który wraz z nadejściem epoki pracy zdalnej zyskuje na popularności wśród młodych pracowników korporacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy w radiowej Trójce

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 08:20
Dziś w kalendarzu Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy. Za zmianę stylu życia i przesiadkę na dwa kółka pracodawcy coraz częściej oferują benefity. Prowadzone w Polsce kampanie rowerowe przynoszą widoczne efekty. Jak podają badania, już co ósmy Polak wybiera rower jako środek dojazdu do biura. Okazuje się, że inicjatywa sprawdza się także w mniejszych ośrodkach, a nie tylko w dużych miastach. Do zmiany stylu życia nie potrzeba wiele, o czym przekonywał także redaktor radiowej Trójki, Henryk Sytner, propagator kolarstwa.
rozwiń zwiń