Drugi dzień egzaminu ósmoklasisty: matematyka

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 17:30
W środę, 26 maja, ósmoklasiści pisali drugi egzamin, czyli matematykę. Na rozwiązanie zadań otwartych i zamkniętych uczniowie mieli 100 minut. Stres dla wszystkich był ogromny: to przecież pierwszy tak poważny egzamin, który zdają. Co więcej, od jego wyniku zależy, do jakiej szkoły średniej dostaną się uczniowie. Czy owiana złą sławą "królowa nauk" sprawiła im trudności? Jakie były zadania?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Magdalenagalkiewicz

pap egzamin ósmoklasisty 1200.png
Egzamin ósmoklasisty 2021. Sprawdź arkusz CKE

Opinie uczestników, które po zakończeniu zbierała dziennikarka Trójki, były skrajnie zróżnicowane: od stwierdzeń, że zadania były bardzo trudne, po zaskoczenie i niedowierzanie, że egzamin poszedł tak łatwo.


Posłuchaj
01:55 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_05_26 17-22-29.mp3 Drugi dzień egzaminu ósmoklasisty (Zapraszamy do Trójki)

– Były pierwiastki, potęgi, był Pitagoras, bryły, wzory na prędkość – wylicza jeden ze zdających. – Zadanie o karmie dla psa było ciężkie. I jeszcze figury przestrzenne były trudne – dodaje drugi.

– Dziwne zadania, nie spodziewałam się, że będą takie. Zadania otwarte były dziwne: w zadaniu z odległością dziwne wyniki powychodziły. Nie wiem, co to będzie – zastanawia się jedna z ósmoklasistek. – Największy problem miałam z ostatnim pytaniem: trzeba było wyliczyć wysokość trójkąta – dodaje inna.

Jednak byli też tacy, którzy uważali, że poszło im znakomicie: – Mega proste i pewnie będzie 100 procent - ósmoklasista jest pewien swoich rozwiązań. – Ten egzamin był o wiele prostszy, za prosty... To podejrzane – nie dowierza jego kolega. – Na sprawdzianach są podchwytliwe rzeczy, a tutaj wszystko np. ładnie się zaokrąglało. Albo będzie bardzo dobrze, albo obleję na całej linii – potwierdza kolejny.

W czwartek ostatni dzień egzaminu ósmoklasisty: sprawdzian pisemny z języka obcego. Aby ukończyć szkołę podstawową, należy zaliczyć wszystkie trzy części egzaminu, a więc język polski, matematykę i wspomniany już język obcy.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Szymczakowska
Data emisji: 26.05.2021
Godzina emisji: 17.22

pr

Czytaj także

Czy zlikwidować obowiązkową matematykę na maturze?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 14:40
"Nauczanie matematyki w szkołach pozostawia wiele do życzenia" – tak zaczyna się raport NIK, która przyjrzała się obowiązkowej maturze z matematyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje elitarna akademia dla młodych naukowców

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:45
Elitarna akademia dla młodych naukowców. Academia Iuvenum to nowa platforma interdyscyplinarnej wymiany intelektualnej. W programie - mniej zajęć dydaktycznych, a więcej szkoleń. I atrakcyjne wynagrodzenie, by najlepsi nie uciekali do świata biznesu. O tym w programie "Trójka do trzeciej" mówił profesor Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzamin ósmoklasisty: problem dla dzieci obcokrajowców

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 16:00
We wtorek 25 maja ponad 360 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,7 tys. szkół w kraju przystąpi do trzydniowego egzaminu ósmoklasisty. Na początek sprawdzian pisemny z języka polskiego. Jak będzie wyglądał w przypadku dzieci obcokrajowców?
rozwiń zwiń