Sezon ogórkowy czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 18:30
Początek lipca to także początek sezonu ogórkowego. Nie oznacza to bynajmniej, że w wakacyjnej Polsce nic się nie dzieje: na ogórkowych polach zaczęły się właśnie zbiory, które potrwają aż do wczesnej jesieni. A jednym z najważniejszych urządzeń w tym czasie okazuje się... "samolot".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: IZZ HAZEL/Shutterstock

shutterstock_owoce zbiory 1200.jpg
Poczuj radość zbierania! Dołącz do osób zbierających owoce i warzywa

W ogórkowym zagłębiu ogórkowe żniwa zaczęły się już na dobre: – Jedziemy od wczesnego rana do wieczora – deklaruje hodowca ogórków Zbigniew Stajkowski, mający kilkanaście hektarów upraw. – Dla mnie i mojej rodziny to jest "przerwa w życiorysie": wyłączamy się z normalnego życia i tylko ogórek. Nawet w nocy nam się śni – śmieje się.


Posłuchaj
03:32 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_07_07 18-22-58.mp3 Surowe, małosolne, kiszone... Ogórki rządzą! (Zapraszamy do Trójki)

Do zbierania używa się maszyn potocznie nazywanych "samolotami": – Są to platformy, z których leżąc pracownicy zbierają ogórki. Platformy wyposażone są w taśmociągi, które podają ogórki bezpośrednio na przyczepę – tłumaczy pan Zbigniew. Samoloty używane w jego gospodarstwie mają 21 metrów szerokości i ciągnięte przez traktor poruszają się z szybkością ok. 100 m. na godzinę.

Latamy samolotem – zbiór ogórka/YouTube Agro Team Powiśle

A z gospodarstwa świeże ogórki trafiają na targowiska, gdzie już czekają na nie klienci: – Biorę wyłącznie na kiszeniaki. Bo kiszonki są zdrowe – deklaruje kupująca. – Dzisiaj tradycyjnie, świeży w plasterkach na chleb – zapowiada inny klient. Ale oczywiście z tych ogórków mogą być również robione sałatki, korniszony, a nawet... orzeźwiająca lemoniada.

Zbiór ogórków 2020 w Agro-Kusy | Agro-Team/YouTube Agro-Team Mączniki

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 07.07.2021
Godzina emisji: 18.22

pr

Czytaj także

Alergia na jad owadów. Warto sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 16:00
W Polsce za mało osób z alergią na jad owadów błonkoskrzydłych, w tym os, pszczół, szerszeni, jest odczulanych – alarmują eksperci. Tymczasem jest to alergia, która może zagrażać życiu. Specjaliści i pacjenci mówili o tym na spotkaniu prasowym w Warszawie, zorganizowanym z inicjatywy Fundacji Centrum Walki z Alergią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maliny. Co warto o nich wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 06:20
Polska to malinowa potęga! Jak wynika z danych Międzynarodowej Organizacji Producentów Malin, co piąta malina na światowym rynku pochodzi z Polski. Nawet wysokie ceny nie odstraszają fanów tych owoców, które posiadają wiele prozdrowotnych właściwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samozbiory. Nowy trend czy szukanie oszczędności?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 07:00
Coraz więcej rolników angażuje się w samozbiory. Za niewielką opłatą, udostępniają chętnym swoje uprawy. Ci, zamiast płacić po kilkadziesiąt złotych za kilogram owoców, samodzielnie zabierają dowolną ich ilość. W wielu jeść można do woli. Na czym polega idea samozbiorów?
rozwiń zwiń