Rower elektryczny. Czy jest popularny w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:32
Rowery elektryczne stają się coraz popularniejszym środkiem transportu na zachodzie. Miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu chętnie wybierają je zamiast samochodów. Jak wgląda rynek rowerów elektrycznych w Polsce? Czy chętnie korzystamy z tego typu udogodnień?
Rower elektrycznyfot. Shutterstock.com
Rower elektryczny/fot. Shutterstock.comFoto: moreimages/Shutterstock.com

Mieszkańcy Niderlandów kupili w ubiegłym roku więcej rowerów elektrycznych niż zwykłych. Dla wielu z nich  pojazd stanowi nie tylko aktywność sportową, ale też środek do łatwego przemieszczania się. – Polska pozostaje w tyle w stosunku do reszty zachodu. Różnica w wyborze środków komunikacji, jest wręcz kosmiczna. W krajach kilkakrotnie mniejszych od naszego sprzedaje się o wiele więcej rowerów elektrycznych. Mamy sporo do nadrobienia w tej kategorii. Od pewnego czasu, widzimy jednak teorię wzrostową – mówił Grzegorz Szczygieł z firmy zajmującej się rykiem rowerowym.

– Myślę, że doczekamy czasów, gdy rower elektryczny stanie się bardziej popularny, niż zwykły. Podobnie było z przerzutkami. Początkowo wiele osób deklarowało, że nie potrzebuje takiego udogodnienia – dodał Piotr Łuczyński ze Stowarzyszenia Zdrowy Rower.


Posłuchaj
03:35 PR3_MPLS 2021_07_13-17-17-42_rower_elektryczny.mp3 Rowery elektryczne. Czy są mile widziane na polskich drogach? (Zapraszamy do Trójki)

 

Bezpieczeństwo 

Niestety ze względu na coraz większa popularność e-bikeów, rośnie też liczba wypadów z udziałem rowerzystów. Czy pomimo wygody, to bezpieczny środek transportu? 

– W tradycyjnych rowerach elektrycznych, ich moc oraz prędkość, jaką są w stanie osiągnąć, jest adekwatna do normalnego użytkownika. Z reguły wynosi ona 25 kilometrów na godzinę. To wystarczające osiągi dla większości użytkowników. Spotykamy się jednak z zapytaniami, czy można  zwiększyć. Na terenie całej Unii Europejskiej, obowiązują przepisy ściśle regulujące tę kwestię, a my staramy się ich przestrzegać – wyjaśnił Marcin Wojtal z firmy zajmującej się sprzedażą rowerów elektrycznych.

– Warto dodać, że producenci skupiają się na opracowywaniu specjalnych łańcuchów i opon, które dedykowane są wyłącznie rowerom elektrycznym. O ile wybieramy model renomowanej marki i nie staramy się na siłę zmieniać jego ustawiań, lub wręcz grzebać w mechanizmach celem zwiększania prędkości maksymalnej, to są to bardzo bezpieczne pojazdy – uściślił Piotr Łuczyński. 

#1 Rower elektryczny / e-bike. Podstawy. / E-Biker

Dodajmy, że statystycznie, Polacy wydają na zakup rowery około 1200 złotych. Najtańszy rower elektryczny to wydatek 4000 złotych. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski 
Data emisji: 13.07.2021
Godzina emisji: 17.17


zch


Czytaj także

Rowerem od pracodawcy do biura. Co na to pracownicy?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 16:45
W czasie pandemii znacząco zmieniają się benefity oferowane pracownikom. Zamiast popularnej karty sportowej, pojawiają się alternatywne możliwości. Jedną z nich jest wypożyczenie roweru, który może służyć nie tylko rekreacji, ale też dojazdom do biura. Co na to pracownicy?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

I Ty możesz zostać społecznym archiwistą!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 17:00
Nagrania, zdjęcia, wspomnienia osób, których już niekiedy dawno nie ma pośród nas, a może ludowy taniec czy inna forma dawnej kultury – to wszystko mogłoby przepaść w odmętach przeszłości, gdyby nie archiwiści. Decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych 9 czerwca został ustanowiony Dniem Archiwisty.
rozwiń zwiń