Niespodziewane zjawiska pogodowe. Czy można się od nich ubezpieczyć?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 17:30
Coraz więcej Polaków chce ubezpieczać się od powodzi, trąb powietrznych i pożarów. Jak wynika z "mapy ryzyka", stworzonej przez Polską Izbę Ubezpieczeń, w naszym kraju za coraz bardziej prawdopodobne uznajemy ryzyko związane z pogodą oraz ocieplaniem się klimatu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Szkody związane z pożarami czy powodziami potrafią szokować. Przekonali się o tym mieszkańcy Głogoczowa, których nawiedziła tzw. powódź błyskawiczna.  Wychodziliśmy przez okno. Trzeba było szybko uciekać. Siła wody była bardzo duża. Zabrała nawet samochody – relacjonowali mieszkańcy. 

Posłuchaj
03:20 PR3_MPLS 2021_07_26-17-15-56_odszkodowanie_od_pogody.mp3 Ubezpieczenie od niespodziewanych zjawisk pogodowych (Zapraszamy do Trójki)

 

Ubezpieczenia 

– Zagrożenia związane z klimatem i ze zjawiskami atmosferycznymi, są uznawane przez Polaków za najbardziej prawdopodobne jeśli chodzi o to, co złego może przydarzyć się w życiu. Respondenci deklarowali, że w przypadku zagrożeń związanych z domami i mieszkaniami, poza powodzą, najbardziej boją się pożarów – mówił Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.  

Ubezpieczenia domów, mieszkań oraz dobytku takiego jak samochód, dają przede wszystkim zabezpieczenie finansowe. Liczba osób, które się na nie decydują, znacząco wzrosła w ostatnich latach. – Lista ubezpieczonych domów i mieszkań jest znacznie dłuższa niż pięć czy dziesięć lat temu, co ma związek z rosnącą świadomością zagrożeń – dodał ekspert. 

Niespodziewane zjawiska pogodowe

– W przypadku powodzi i trąb powietrznych, coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskami o charakterze czysto przypadkowym. Wiemy, że wystąpią, ale nie potrafimy już dokładnie oszacować gdzie i kiedy. Ich natężenie również jest całkowicie niemożliwe do przewidzenia. Ubezpieczenie się jest jedyną formą zabezpieczenia przed tego typu zagrożeniami – wyjaśnił profesor Roman Sojach, hydrolog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. 

Jak apelują specjaliści rynku ubezpieczeń, należy pamięć, że dom to nie tylko mury. Ubezpieczając się, warto zadbać także o ruchomości, czyli rzeczy i sprzęty, które znajdują się w środku i mogą ulec zniszczeniu.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Mastalerz
Data emisji: 26.07.2021
Godzina emisji: 17.15

zch