Bohdan Tomaszewski - legenda i symbol dziennikarstwa sportowego

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 17:55
Legendarny komentator sportowy, dziennikarz m.in. Polskiego Radia, Radia Wolna Europa, TVP, ale także scenarzysta i tenisista - Bohdan Tomaszewski. Gdyby żył, obchodziłby właśnie setne urodziny. Przez dziesięciolecia komentował dla Polaków najważniejsze wydarzenia sportowe, a na jego relacjach wychowywały się kolejne pokolenia komentatorów.
Jan Tomaszewski
Jan TomaszewskiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

supron 1200.jpg
Andrzej Supron: zapasy są najbezpieczniejsze wśród sportów walki

Jeszcze przed wojną zaczął wyczynowo grać w tenisa i zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów. W czasie wojny handlował mydłem i dorabiał jako ryksiarz. Był żołnierzem ZWZ-AK, walczył w Powstaniu Warszawskim. Tuż po wojnie zaczął karierę dziennikarską w "Kurierze Szczecińskim". W 1955 roku został sprawozdawcą radiowym, a później telewizyjnym. Komentował m.in. 12 letnich i zimowych igrzysk olimpijskich.


Posłuchaj
02:56 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_08_10 17-50-27.mp3 Wspomnienie o Janie Tomaszewskim w stulecie jego urodzin (Zapraszamy do Trójki)

– Kiedy się go słuchało, to była poezja: zasób i dobór słów, umiejętność porównań, odniesień pozasportowych – wspomina z podziwem Krzysztof Łoniewski, komentator sportowy Polskiego Radia. I dodaje: – Dla nas, dla mojego pokolenia jest punktem odniesienia.

Bohdan Tomaszewski o swoich początkach ze sportem i polskich sportowcach/YouTube Muzeum Historii Polski


– Dzisiaj dziennikarstwo sportowe można robić z domu. Ale tak naprawdę sportowców – ich trud, ich emocje, ich słabości, ich zwycięstwa – poznaje się, gdy się ich dobrze zna – tłumaczy dziennikarz Trójki. – I Bohdan Tomaszewski był właśnie kimś, kto podróżował ze sportowcami, z nimi przebywał, znał się z nimi – wskazuje.

Bohdan Tomaszewski u Włodzimierza Szaranowicza – 1/2/YouTube Krzysztof Tomaszewski


Bohdan Tomaszewski PAP 1200_660.jpg
Wspominamy Bohdana Tomaszewskiego - POSŁUCHAJ

– Ewidentnie dla pokolenia, które było trochę przede mną, pan Bohdan był wzorcem. Gdyby młodzi komentatorzy mieli ochotę go posłuchać, coś od niego zaczerpnąć, to byłoby super – dodaje Krzysztof Łoniewski. – Ale nie mam takiego wrażenia...

Bohdan Tomaszewski u Włodzimierza Szaranowicza – 2/2/YouTube Krzysztof Tomaszewski


Bohdan Tomaszewski zmarł w roku 2015 w wieku 94 lat. 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 10.09.2021
Godzina emisji: 17.50

pr

Czytaj także

Emocje po wielkiej wygranej: jak nimi zarządzać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 17:30
19-letnia Iga Świątek wygrała wielkoszlemowy turniej w Paryżu na kortach Roland Garros. Tym samym odniosła bodaj największy sukces w historii polskiego tenisa kobiecego. Jak udźwignąć wielkie emocje związane z takim zwycięstwem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janina Jankowska o Stefanie Bratkowskim: ważna postać w historii dziennikarstwa

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 10:42
W niedzielę 18 kwietnia zmarł Stefan Bratkowski. Dziennikarz, publicysta i pisarz, a także prawnik miał 86 lat. Od 1949 roku aktywnie działał na rzecz wolnej Polski i wolnych mediów. – Był liderem pewnej formacji, która przygotowała przejście z dawnego dziennikarstwa PRL-owskiego do współczesnego – powiedziała w audycji "Trójka do południa" Janina Jankowska, dziennikarka, reporterka, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olimpijczycy w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 18:00
Tak się złożyło, że w tym roku 1 sierpnia i 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zbiegła się z trwającą w Tokio Olimpiadą. A wśród walczących w powstaniu byli również sportowcy i polscy olimpijczycy. Niestety, arenę i sportową walkę o medale byli zmuszeni zamienić na walkę zupełnie innego rodzaju, w której stawką były śmierć lub życie.
rozwiń zwiń