"Wydarzenie Historyczne Roku". Znamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 16:14
W Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się we wtorek gala, podczas której ogłoszono laureatów 14. edycji plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2020". Zwyciężyły dwa projekty z Łodzi: wystawa "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" i obchody roku Jana Kowalewskiego. Trzecim laureatem jest Polska Biblioteka Muzyczna. 
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas gali Wydarzenie Historyczne Roku 2020 w Pałacu na Wyspie, w Łazienkach Królewskich w Warszawie, 14 września 2021 roku. Wydarzenie Historyczne Roku to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem Historia.org.pl
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas gali "Wydarzenie Historyczne Roku 2020" w Pałacu na Wyspie, w Łazienkach Królewskich w Warszawie, 14 września 2021 roku. "Wydarzenie Historyczne Roku" to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem Historia.org.plFoto: PAP/Rafał Guz

Polskie Radio Bitwa wyróżnienie TT lewo.jpg
Uroczysta gala plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2020"

Przebieg konkursu przypomniała w rozmowie z Witoldem Lazarem Aneta Pawłowska-Krać. Pierwszy etap to przyjmowanie zgłoszeń. W tej edycji wpłynęło ich około 200, co - jak podkreślają organizatory - biorąc pod uwagę pandemię, jest bardzo dobry wynikiem. Potem jury wybiera po pięciu finalistów z każdej z trzech kategorii: "Wydarzenie", "Wystawa" i "Edukacja". Na finałową piętnastkę głosowali internauci. 

Posłuchaj
04:27 _PR3_AAC 2021_09_14-16-14-15 gala.mp3 To one rozbudzają zainteresowanie historią. Najciekawsze inicjatywy w ramach "Wydarzenia Historycznego Roku 2020" (Zapraszamy do Trójki)

 

Uczestniczący w gali finałowej "Wydarzenia Historycznego Roku" wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podkreślił, że takie działania mają ogromne znaczenie popularyzatorskie. – To jest bardzo ważne, żeby w obecnym świecie móc przebić się z informacjami o kulturze, edukacji, historii, o dziedzictwie do opinii publicznej. Konkursy są atrakcyjne, a głosowania internautów są czymś, co aktywizuje publiczność – ocenił minister. 


 Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas gali "Wydarzenie Historyczne Roku 2020" w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas gali "Wydarzenie Historyczne Roku 2020" w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz

Dwie statuetki konkursu "Wydarzenie Historyczne Roku" trafiły do Łodzi. Jedna za wystawę "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie". To ekspozycja stała w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa. – Bardzo mocnym punktem tej wystawy, czymś, na co zwróciliśmy szczególną uwagę, jest jej scenografia. Zależało nam na tym, żeby widz wkraczający w tę rekonstrukcję rzeczywiście miał poczucie wchodzenia do czyjegoś domu. Zrekonstruowane są wnętrza mieszkań łodzian. Wybrane przez nas postacie zostały odszukane na podstawie badań, które prowadziliśmy – opowiadała Aneta Dalbiak, dyrektor muzeum. 

"Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" – nowa wystawa stała CMWŁ/Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

W kategorii "Wydarzenie" wygrały "Obchody Roku Jana Kowalewskiego", które zorganizowało Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Urząd Miasta w Łodzi. 

Polska Biblioteka Muzyczna otrzymała nagrodę w kategorii "Edukacja". PBM to portal udostępniający zdigitalizowane materiały nutowe oraz ikonograficzne będące w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.  

Polska Biblioteka Muzyczna/PWM Edition

Mniejsze inicjatywy nie mniej ważne 

W tym roku po raz pierwszy Muzeum Historii Polski, będące współorganizatorem konkursu, przyznało nagrodę specjalną, która trafiła do jednego z projektów przygotowywanych lokalnie, w mniejszej skali i z mniejszym budżetem. Dostał ją Pałac Schoena w Sosnowcu za projekt "Na tropie tajemnicy. Ożywianie archiwalnych pocztówek".

 – Możliwości techniczne dziś są już wprost nieograniczone, a świetny scenariusz i pomysł zaowocowały czterema fajnymi filmikami, do obejrzenia których zachęcam – mówiła Ewa Chmielewska, starszy kustosz w Pałacu Schoena.

Na tropie tajemnicy - premiera/ Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu

Jak podkreślają zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy już samo znalezienie się wśród finalistów "Wydarzenia Historycznego Roku" jest wielkim wyróżnieniem. Jednym z finalistów plebiscytu był serwis specjalny Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920". 

BITWA1920.GOV.PL - prezentacja strony internetowej / źródło - serwis YouTube.com - oficjalny kanał Polskiego Radia 

Celem konkursu "Wydarzenie Historyczne Roku 2020" jest uhonorowanie organizatorów i twórców najciekawszych przedsięwzięć minionego roku promujących historię Polski. Plebiscyt jest organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem Historia.org.pl. Konkurs został objęty honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Aneta Pawłowska-Krać
Data emisji: 14.09.2021
Godzina emisji: 16.14

gs

Czytaj także

Kolekcje dla siebie i dla narodu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 23:15
Polska nie jest krajem zasobnym w arcydzieła. Nie zawsze tak było, jednak historia sprawiła, że byliśmy wielokrotnie z nich ograbiani. Zwłaszcza, gdy nie było naszego państwa na politycznej mapie świata. Po II wojnie światowej polskie muzea z trudem odzyskiwały siły: większość cenniejszych zabytków wymagała zabiegów konserwatorskich, niektóre skarby – dla ich ocalenia – wywieziono za granicę, upaństwawiano prywatne majątki, w których znajdowały się często wartościowe zbiory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Kurpiński: zapomniany nauczyciel Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 11:15
We czwartek 16 września w Warszawie rozpocznie się, i potrwa cztery dni, I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego. W pierwszej połowie XIX wieku utwory tego znakomitego polskiego kompozytora były znane i grane w całej Europie. Warto, by temu zapomnianemu z czasem artyście przywrócić należne miejsce w historii i świadomości Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Nowakowski – symbol swojego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 13:55
– Kilkanaście jego artykułów pozostanie na zawsze jako ozdoba polskiej publicystyki i myśli politycznej. Niektóre z nich są arcydziełami godnymi Mochnackiego – pisał o Zygmuncie Nowakowskim wybitny poeta Jan Lechoń. Czym na takie opinie zasłużył sobie ten popularny krakowski aktor, dramato- i powieściopisarz, publicysta i radiowiec, a zarazem zapalony kibic Cracovii?
rozwiń zwiń