Poszukiwanie skutecznego leku na COVID-19. Na jakim jest etapie?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 16:25
Zakończyła się konferencja "Poszukiwanie skutecznego leku na COVID-19". W wydarzeniu wzięli udział wybitni polscy uczeni, którzy aktywnie działają na polu walki z pandemią. Jakie są najnowsze ustalenia związane z przezwyciężeniem pandemii? Jak wyglądają szanse i drogi dojścia do opracowania skutecznego leku?
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/BlurryMe

– Jesteśmy na bardzo ciekawym etapie procesu poszukiwania leku. Coraz więcej leków ukazuje się na rynku i dociera do końcowych faz badań. Otrzymujemy informacje, że nie tylko działają one w laboratoriach, ale też u pacjentów. Jest jeszcze za wcześnie, żeby powiedzieć, po które leki należy udać się do aptek. Są jednak nadzieje, że sytuacja ta wkrótce się zmieni, a efekty będą bardzo pozytywne i zauważalne. Wszystko wskazuje na to, że w niedługim czasie dostępne będą skuteczne leki na COVID-19 – powiedział profesor Krzysztof Pyrć, specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Posłuchaj
10:10 PR3_MPLS 2021_10_14-16-09-32_lek.mp3 Kiedy możemy spodziewać się leku na COVID-19? (Zapraszamy do Trójki)

 

Lek na COVID-19 

– Czas ukazania się leku zależy od potwierdzenia wyników badań przez niezależne grupy ekspertów oraz Europejską Agencję Leków. Do tego dochodzą procedury administracyjne oraz czas potrzebny na dostarczenie leku do aptek. Aspektem, o którym nie należy zapominać, jest także dostępność. Jak pamiętamy, z dostępnością szczepionek na początku też były problemy. To jednak rozwiązało się w ciągu kilku miesięcy. Procesowi towarzyszy wiele  zmiennych. Nie mogę oszacować więc dokładnie, kiedy to się wydarzy. Cieszy jednak fakt, że w ogóle mamy o czym rozmawiać. Jeszcze nie tak dawno na horyzoncie nie było żadnych prognoz mówiących o opracowaniu skutecznego leku – zaznaczył profesor.  

Udział polskich naukowców 

Jesteśmy na początku badań klinicznych i nie dotarliśmy tak daleko. Badania, które prowadzimy, pozwolą nam stworzyć produkty, które w przyszłości prawdopodobnie będą dostępne dla pacjentów. Nie wygramy jednak tego wyścigu. Nie stanowi to dla nas priorytetu: ważne jest, by lek trafił do aptek, a kolejne wynalazki nie leżały w szufladach – powiedział gość audycji "Zapraszamy do Trójki". 

– WHO powołało grupę 26 badaczy, którzy będą analizować pochodzenie koronawirusa. Jak mówi organizacja, to może być ostatni dzwonek na zrozumienie jego genezy – usłyszeliśmy podczas rozmowy. – Zrozumienie pochodzenia wirusa jest bardzo ważne. Powinno mieć ono jednak miejsce w terenie, na podstawie zebranych próbek. Może okazać się, że powiązanie znajdziemy dopiero za kilka lat. Być może też nigdy się to nie uda. Byłbym ostrożny w takich deklaracjach: należy pamiętać, że to praca przede wszystkim w laboratoriach. Będzie ona zależna od tego, jak przebiegną kontakty z Azją i jak wyglądał będzie dostęp do tamtejszych laboratoriów i próbek, w tym zwierzęcych – zaznaczył ekspert. 

Trzecia dawka szczepionki 

– Nie wypowiadałbym się na temat pokonania pandemii. Słyszeliśmy to już wielokrotnie z różnych ust w wielu krajach. Ważna jest teraz obserwacja osób zaszczepionych dwiema dawkami. Widzimy, że przyjęcie szczepionki znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania, hospitalizacji i zgonu. Obserwujemy, że szczepionka faktycznie chroni tych, którzy zdecydowali się ją przyjąć. Dopóki jednak nie osiągniemy odporności zbiorowej, pandemia i jej wymiar będą zależały od naszych zachowań. Jeśli się otworzymy, będzie ich więcej. Dzięki szczepieniom nawet w przypadku otwartości liczba zgonów będzie mała. Widzimy to teraz na przykładzie Wielkiej Brytanii – podsumował. 

– Szczepienia są naszą nadzieją. Być może dzięki nim będziemy mogli w mniejszym stopniu przejmować się wirusem. Nie należy jednak przypuszczać, że zniknie on całkowicie. W Polsce zajmie nam to jeszcze chwilę. Wszystko zależy od liczby osób, które zdecydują się zaszczepić – dodał.

Konferencja "Poszukiwanie skutecznego leku na COVID-19" była organizowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: prof. Krzysztof Pyrć (specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii, Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 14.10.2021
Godzina emisji: 16.09

zch