Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 16:03
Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Pretendentów do miana zwycięzcy ogłosiła Rada Języka Polskiego. Wśród nominowanych znalazły się takie określenia jak: "śpiulkolot", "naura" czy "boomer". Jakie słowa mają szanse wejść do codziennego słownika i co oznaczają?
Już wkrótce poznamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021
Już wkrótce poznamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021Foto: Shutterstock

– Dobrze, że jest plebiscyt. Dzięki niemu wreszcie dowartościowany został język codziennej komunikacji. Jako językoznawcy dojrzewamy do tego, że on również jest ważny. Nowych słów jest dużo. Wiele z nich jest zupełnie niezrozumiałych dla starszego pokolenia. Moja szesnastoletnia córka zna je wszystkie. Natomiast dwudziestokilkuletni studenci już nie. Z socjologicznego punktu widzenia to jest to samo pokolenie. Jednak kod językowy pozostaje już zupełnie inny – powiedziała doktor Małgorzata Majewska z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.  

Posłuchaj
04:28 PR3_MPLS 2021_11_19-15-50-57.mp3 Finałowa dwudziestka plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 (Zapraszamy do Trójki)

 

– Jest kilka takich słów, które nawet jeśli znamy ich znaczenie, nie wiemy jak ich użyć. Myślę tutaj o słowie "mrozi" jako reakcji na coś żenującego lub określaniu "twoja stara", które w definicji funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie "kto?" lub na dowolną inną wypowiedź. Nie jest to słowo z naszego systemu. Jeżeli ktoś używa tego słowa, natychmiast wiadomo, czy jest młodzieżą, czy np. chce udawać młodszego od siebie. Wtedy zawsze wychodzi to żenująco. Rok temu jechałam samochodem z córką. Powiedziałam „iks de”, a ona odpowiedziała: "Mamo, tobie nie wolno tego używać". W pełni miała rację. Ja i moje pokolenie mamy w swoim systemie językowym zupełnie inne określenie na ten stan – podsumowała.

  

W ramach plebiscytu napłynęło ponad dziesięć tysięcy zgłoszeń. Wśród nich znalazło się prawie 2,5 tysiąca równych słów i wyrażeń. W ostatnim plebiscycie, rozstrzygniętym dwa lata temu, Młodzieżowym Słowem Roku 2019 został rzeczownik "alternatywka". Tegoroczne głosownie trwa do 30 listopada.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 19.11.2021
Godzina emisji: 15.50

zch

Czytaj także

Mieć odwagę realizacji swoich pasji

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 08:30
Pojawiły się pierwsze statystyki dotyczące realnej popularności poszczególnych kierunków studiów. Które z nich tracą na popularności, a z którymi młodzież częściej wiąże swoje plany na przyszłość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś Dzień Młodzieży. Jakie ma marzenia?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 07:00
Mówi się, że psoci, rozrabia i jest gorsza niż kiedyś. Mimo to jest jedyna, niepowtarzalna i chętna do działania. Młodzież obchodzi dziś swoje święto. Jaka jest? Jak na przestrzeni lat zmieniły się jej priorytety? 
rozwiń zwiń