Unikatowe głosy, czarodziejskie brzmienie trąbki

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 06:00
Legendarna śpiewaczka Billie Holiday, "niezwykły w swej zwykłości" wokalista Mark Murphy oraz czarodziej jazzowej trąbki Freddie Hubbard – herosi XX-wiecznego jazzu byli głównymi bohaterami wydania nocnej audycji Piotra Majewskiego.
Andra Day jako Billie Holiday
Andra Day jako Billie HolidayFoto: Forum / Planet / PARAMOUNT

Od śmierci Billie Holiday minęło już ponad 60 lat, lecz jej unikatowy głos wciąż rozbrzmiewa z anten stacji radiowych, pieszcząc uszy kolejnych pokoleń fanów jazzu. Pod koniec lutego miał premierę kolejny film poświęcony tej niezwykłej artystce, "The United States vs. Billie Holiday". W tytułową rolę wcieliła się 36-letnia kalifornijska wokalistka Andra Day. Słuchacze "Między dniem a snem" mieli okazję porównać umiejętności obu pań – każda z nich zaśpiewała w tym wydaniu audycji po dwie piosenki.

Andra Day - "All of Me", źródło: YouTube / Andra Day

Urodzony w 1932 roku Mark Murphy nie jest może postacią tak rozpoznawalną, jak Billie Holiday, ale jego nazwisko jest dobrze znane miłośnikom jazzowego śpiewu z najwyższej półki. Artysta nagrał ponad 50 płyt i był nominowany do nagrody Grammy. Wypracował też swój własny styl wokalny, niestroniący od improwizacji, ale pozbawiony niepotrzebnych ozdobników, stawiający na czystą, prostą frazę. Piotr Majewski określił go mianem wokalisty "niezwykłego w swej zwykłości".

Trzeci bohater audycji, Freddie Hubbard, był młodszy od Murphy'ego zaledwie o sześć lat. Ten pochodzący z Indianapolis trębacz już na początku muzycznej kariery, czyli na przełomie lat 50. i 60., miał okazję grać z takimi tuzami jazzu, jak Sonny Rollins, Quincy Jones czy John Coltrane. Prawdziwą szkołę muzycznego rzemiosła odebrał dzięki współpracy z zespołem Jazz Messengers legendarnego perkusisty Arta Blakeya, do którego dołączył w 1961 roku. W 2006 roku, dwa lata przed śmiercią, został uhonorowany nagrodą Jazz Masters, przyznaną mu przez National Endowment for the Arts, amerykańską agencję rządową powołaną w celu wspierania kultury i sztuki.


Posłuchaj
51:33 2021_04_07 23_07_59_PR3_miedzy dniem a snem.mp3 Billie Holiday, Mark Murphy i Freddie Hubbard (Między dniem a snem/Trójka)

 

Lista utworów:

 1. Steps Ahead – "Sidewalk Maneuvers"
 2. Freddie Hubbard – "Super Blue"
 3. Art Blakey & The Jazz Messengers – "Up Jumped Spring"
 4. Mark Murphy – "On the Red Clay"
 5. Mark Murphy – "Stolen Moments"
 6. Mark Murphy – "Speak Low"
 7. Andra Day – "All of Me"
 8. Billie Holiday – "Blue Turning Grey Over You"
 9. Billie Holiday – "Mean To Me"
 10. Andra Day – "Tigress & Tweed"
 11. Freddie Hubbard – "Midnight at the Oasis"

 ***

Tytuł audycji: Między dniem a snem
Prowadzi: Piotr Majewski
Data emisji: 07.04.2021
Godzina emisji: 23.07

kc

Czytaj także

Aretha Franklin i George Benson na pierwsze dni wiosny

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 00:00
– Niech wiosna wreszcie przyjdzie, a wraz z nią bryza pełna nadziei i uśmiechu, radości i odradzającej się siły natury. To wszystko jest nam bardzo potrzebne – mówił w ostatnim marcowym spotkaniu "Między dniem a snem" Piotr Majewski. Oczekiwanie na pierwsze prawdziwie wiosenne dni umiliły nam dźwięki dwóch wyjątkowych artystów – Arethy Franklin i George'a Bensona. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna nostalgia. Zaduma, światło i nadzieja w utworach nieobecnych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 00:05
W programie "Między dniem a snem" – muzyka niosąca zadumę, pojednanie, światło i nadzieję. Mam nadzieję, że te dźwięki pozwolą nam wszystkim w spokoju i towarzystwie ciepłej, otulającej nostalgii przypomnieć sobie tych, którym nam brakuje. Pomyślmy, co nieprzemijającego po sobie pozostawili – zaprosił Piotr Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne olśnienia na czas pandemicznych świąt

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 18:00
– Spotkanie z piękną polską muzyką w niczym nam nie zagraża, spowodować za to może wiele nieoczekiwanych olśnień – mówił Piotr Majewski, rozpoczynając swoją świąteczną audycję muzyczną.
rozwiń zwiń