Balsam dla uszu i wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 10:52
Nieokiełznana muzyczna fantazja zespołu Snarky Puppy, wokalna maestria Jazzmei Horn i niepodrabialne dźwięki fortepianu Oscara Petersona złożyły się na zawartość tego wydania audycji o mocno jazzowym zabarwieniu.
Jazzmeia Horn
Jazzmeia HornFoto: Forum / Reuters / LUCAS JACKSON

"Niezwykłym balsamem dla wyobraźni" nazwał Piotr Majewski muzykę amerykańskiej grupy Snarky Puppy, która wypełniła blisko jedną trzecią audycji. – Niezwykłe brzmieniowe wolty, nie tylko nastrojów, ale nawet gatunków muzycznych. W zależności od użytych sekcji instrumentalnych, łagodnie przechodzą z jednej do drugiej stylistyczno-gatunkowej jaźni, od muzyki kojarzącej się bezpośrednio z salami filharmonicznymi po nowoorleańskie parady orkiestr dętych. Po drodze trochę muzyki pop, jazz, jazz-rock – wyliczał zalety Teksańczyków gospodarz "Między dniem a snem".

Snarky Puppy, Metropole Orkest – "Sintra / Flight / Atchafalaya", źródło: YouTube / Snarky Puppy

Kolejną bohaterką program była Jazzmeia Horn, również pochodząca z Teksasu 30-letnia jazzowa artystka o niebywałych umiejętnościach wokalnych, pozwalających na porównywanie jej do takich sław, jak Ella Fitzgerald, Nina Simone czy Erykah Badu. Od tej ostatniej Jazzmeia "pożyczyła" utwór "Green Eyes", by umieścić jego własną wersję na wydanej w 2019 roku, nominowanej do nagrody Grammy płycie "Love & Liberation". - To ten szczególny rodzaj muzyki, który wywołuje odprężenie i uśmiech u schyłku dnia – mówił Piotr Majewski.

Jazzmeia Horn – "Green Eyes", źródło: YouTube / Concord Records

To wydanie "Między dniem a snem" zakończył wybitny improwizator jazzowego fortepianu, Oscar Peterson. Legendarny Kanadyjczyk w trakcie trwającej ponad sześć dekad kariery zdobył aż siedem statuetek Grammy, nagrał przeszło 200 płyt i zyskał przydomek "maharadży klawiatury".

Posłuchaj
51:59 2021_05_05 23_07_42_Między_dniem_a_snem.mp3 Snarky Puppy, Jazzmeia Horn, Oscar Peterson (Między dniem a snem/Trójka)

 

Lista utworów:

 1. Snarky Puppy – "Tarova"
 2. Snarky Puppy & Metropole Orkest – "Sintra"
 3. Snarky Puppy & Metropole Orkest – "Flight"
 4. Snarky Puppy & Metropole Orkest – "Atchafalaya"
 5. Jazzmeia Horn – "Free Your Mind"
 6. Jazzmeia Horn – "When I Say"
 7. Jazzmeia Horn – "No More"
 8. Jazzmeia Horn – "Green Eyes"
 9. Oscar Peterson – "A Child Is Born"
 10. Oscar Peterson – "Summertime"
 11. Oscar Peterson – "C Jam Blues"

***

Tytuł audycji: Między dniem a snem
Prowadzi: Piotr Majewski
Data emisji: 05.05.2021
Godzina emisji: 23.08

kc

Czytaj także

Eklektyczne brzmienia "Między dniem a snem"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 00:05
– Dzisiejsza muzyczna przygoda będzie nieco eklektyczna. Zarówno pod kątem stylistycznym, jak i formalnym. Część utworów pochodzić będzie z albumów zarejestrowanych podczas koncertów. Kilka z nich to zupełne nowości. W audycji premierowo wybrzmi również piosenka z wydanej pośmiertnie, najnowszej płyty Prince'a – zaprosił na program Piotr Majewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komeda, Duke i Ella – jubileusze jazzowych legend

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 00:00
Twórczość Krzysztofa Komedy, Duke'a Ellingtona i Elli Fitzgerald stanowiła oś tego wydania audycji Piotra Majewskiego. W tym tygodniu przypada rocznica urodzin tych trojga wybitnych, nieżyjących już artystów jazzowych.
rozwiń zwiń