Świąteczna kartka pocztowa wciąż jest popularna

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 13:00
Przed laty w okresie świąteczno-noworocznym skrzynki pocztowe pękały w szwach: wszyscy wysyłali sobie kartki z życzeniami. I, co oczywiste, wszyscy je wcześniej pisali, co było zajęciem fajnym, ale też długotrwałym. A potem jeszcze trzeba było nakleić znaczki i wrzucić wszystkie kartki do skrzynki pocztowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: bioraven/shutterstock

shutterstock_sms-1200.jpg
Krótka wiadomość tekstowa, która zmieniła świat komunikacji

Dzisiaj, w dobie poczty elektronicznej, wysłanie kartki – oczywiście wirtualnej – do nawet tysiąca osób, zajmuje tyle, co wstukanie swojego imienia i nazwiska pod standardowym tekstem i wciśnięcie ikonki "wyślij". Szybko, tanio, łatwo. Ale przecież kiedyś to był cały rytuał...


Posłuchaj
03:11 2020_12_23 12_29_34_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Pocztówki świąteczne (Trójka do trzeciej)

– Tradycja przekazywania życzeń świątecznych sięga XVII wieku, jednak wtedy kartki czy liściki, pisane i ozdabiane ręcznie, były dostarczane przez posłańców, umyślnych. Pierwsza kartka pocztowa powstała w 1843 w Anglii, a jej twórcą był artysta Henry Cole – opowiada Justyna Jeleniewska-Janusz z muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. – Miał wielu znajomych i stwierdził, że nie będzie pisał kartek ręcznie. Dlatego ja zaprojektował i zlecił wydrukowanie – dodaje.

– Cyfryzacja usług pocztowych jest stałym trendem, więc co roku wysyłamy coraz mniej listów. Jednak wysyłanie pocztówek z życzeniami na Boże Narodzenie i Nowy Rok jest najsilniejsza tradycją: spośród wszystkich wysyłanych pocztówek, ponad 40 procent stanowią pocztówki bożonarodzeniowe – wylicza Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej. 

– Jeszcze nie mamy dokładnych wyliczeń, jednak widać, że czas pandemiczny sprzyja renesansowi ich popularności. Pocztówek, podobnie jak paczek, jest zdecydowanie więcej – stwierdza.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Data emisji: 23.12.2020
Godzina emisji: 12.29

pr

Czytaj także

Stare konsole mają moc!

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 14:00
Konsole i gry, które w latach 80. i 90. ubiegłego wieku były obiektem pożądania, znowu wracają do łask. Graczy rozczula 8- i 16-bitowa grafika i melodia, ale nie tylko...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Detale z planu filmowego - od jaja przez rękę do twarzy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 14:45
Zasłynęli nie tylko w Polsce wykonaniem miedzianej repliki smoczego jaja z serialu "Gra o tron", a potem zaprojektowaniem odciętej ręki Jamiego Lannistera, jednego z głównych bohaterów tego serialu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Silver gaming. W co grają nasi dziadkowie i babcie?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 12:50
Okazuje się, że po nastolatkach grupą wiekową najchętniej sięgającą po gry komputerowe są… seniorzy. – W grach często nie ma znaczenia, kto ile ma lat – mówi Damian Gałuszka, badacz gier z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz gość festiwalu Games Of Impact 2020, na którym poruszony zostanie m.in. temat silver gamingu.
rozwiń zwiń