Najważniejsze: być wrażliwym i nieobojętnym wobec krzywdy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 15:00
Pod koniec grudnia 2020 Adam Bogoryja-Zakrzewski ze Studia Reportażu Polskiego Radia otrzymał tytuł Radiowego Reportażysty Roku i statuetkę Melchiora "za odkrywanie świata wymagające dużego zaangażowania i często także odwagi osobistej". Jaka jest tajemnica tego sukcesu?
Adam Bogoryja-Zakrzewski
Adam Bogoryja-ZakrzewskiFoto: Hanna Bogoryja-Zakrzewska

muzułmanka 1200 shutterstock.jpg
Siedem pokoi dla uchodźcy - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego i Agnieszki Szwajgier

Jaka jest tajemnica sukcesu, jak z pozornie „zwykłego” tematu stworzyć kwadrans reportażowej sztuki? Laureat Melchiora 2020 zdradza tajniki swojego warsztatu: wrażliwość i nieobojętność, szacunek do ludzi oraz umiejętność słuchania.


Posłuchaj
08:13 2021_01_04 14_43_17_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Tajniki reportażu zdradza Adam Bogoryja-Zakrzewski (Trójka do trzeciej)

– Jeden z moich nauczycieli akademickich powiedział, że trzeba mieć nosa i szybko się zorientować, co jest tematem. Zawsze to są historie, które bolą ludzi, które ich dotykają – tłumaczy Adam Bogoryja-Zakrzewski. – Jeśli uda się je pogłębić, wtedy nabierają szerszego sensu i niosą ze sobą to coś, co powoduje, że jest duża słuchalność. A czasami udaje się nawet pomóc – dodaje.

– Najważniejsze jest to, aby być wrażliwym i nieobojętnym wobec krzywdy. Może dlatego najbardziej mnie interesują tematy społeczne, które mają kontekst prawny. Bo bardzo często z powodu niestosowania prawa dochodzi do konfliktów, krzywdzenia innych osób – deklaruje. 

Jednak równie ważna jest także umiejętność słuchania: – Trzeba słuchać do samego końca. Często bowiem zdarza się tak, że w pierwszych zdaniach osoba nie powie o tym, co ją boli. Dopiero kiedy widzi i czuje to zainteresowanie jej sprawą, może powiedzieć o wiele więcej – wyjaśnia Adam Bogoryja-Zakrzewski.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Data emisji: 04.01.2021
Godzina emisji: 14.43

pr

Czytaj także

I Nagroda Tygodnika Angora na Festiwalu Człowiek w Zagrożeniu dla reportażu „Bilet powrotny, proszę” Adama Bogoryja-Zakrzewskiego i Agnieszki Szwajgier

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 18:34
Dziennikarze Studia Reportażu i Dokumentu PR otrzymali I nagrodę redakcji Tygodnika Angora podczas 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa reportaże emitowane w Trójce nominowane do Grand Press 2020

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 19:00
Jury konkursu Grand Press 2020 nominowało do finału siedem materiałów w kategoriach Reportaż radiowy. Dwa z nich zostały wyemitowane w Polskim Radiu Lublin, jeden w Dwójce i dwa w Trzecim Programie Polskiego Radia. W tym roku doceniono między innymi duet reporterski - Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski, którzy przygotowali reportaże "Bilet powrotny, proszę" (o bezdomnych Polakach w Berlinie) oraz "Most do domu" o zamkniętej z powodu koronawirusa granicy w Kołbaskowie, która rozdzieliła przyjaciół i rodziny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bogoryja-Zakrzewski ze Studia Reportażu Polskiego Radia reportażystą 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 22:45
Znamy już laureatów XVI Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów Melchiory 2020. Tytułem radiowego reportażysty roku, za odkrywanie świata wymagające dużego zaangażowania i często także odwagi osobistej, uhonorowano Adama Bogoryję-Zakrzewskiego ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Otrzymał statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 złotych ufundowaną przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń