Tytus Chałubiński. Król Tatr z Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:30
Muzeum Tatrzańskie przygotowało pierwszą wirtualną wystawę "T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr" poświęconą patronowi muzeum, Tytusowi Chałubińskiemu. Jest unikalna nie tylko dlatego, że odbywa się w 200-lecie jego urodzin, ale także dlatego, że można na niej obejrzeć nieprezentowane nigdy wcześniej eksponaty.
Tytus Chałubiński, rok 1861
Tytus Chałubiński, rok 1861Foto: polona.pl/CC

Willa_Oksza_1200.jpg
Willa Oksza, ulubione muzeum w Zakopanem

Tytus Chałubiński, wybitny lekarz i społecznik, choć kojarzony przede wszystkim z Zakopanem, związany był przecież także z Mazowszem. Mówiono, że "zabrał Warszawiaków w Tatry": rzeczywiście, to właśnie dzięki staraniom doktora Chałubińskiego region zyskał na popularności. 


Posłuchaj
03:18 2021_01_12 11_15_05_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Wystawa "T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr" (Trójka do trzeciej)


shutterstock Giewont 1200 .jpg
Podhale 100 lat temu i dziś – dwa różne światy?

– Nie ma w Zakopanem, w Tatrach jednej dobrej sprawy, która nie byłaby przez niego zapoczątkowana lub dokonana. Zakładał szkoły, budował drogi, tworzył banki, stowarzyszenia. Wprowadzał wszystko, co mogło ucywilizować, uspołecznić, uszczęśliwić lud góralski (...). Profesor Chałubiński darował społeczeństwu Tatry – pisał o nim Stanisław Ignacy Witkiewicz.

– To on wykreował w środowisku warszawskim modę na Zakopane. Ściągał tutaj wszystkich swoich znajomych i przyjaciół, również naukowców, botaników, lekarzy. I starał się każdemu z nich pokazać piękno Tatr, zabierając na wyprawy górskie – zgadza się dr Marcin Warchałowski z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Wystawa "T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr" pokazuje także ten fragment dorobku naukowego Chałubińskiego, o którym często się zapomina: będący owocem pracy znakomitego biologa i geologa. Można obejrzeć kompletną tatrzańską kolekcję geologiczną oraz część z kolekcji botanicznej przechowywanej w Muzeum Tatrzańskim. I to nie tylko eksponaty w skali makroskopowej, ale też te, których nie można dostrzec nieuzbrojonym okiem! 

200. urodziny dra Tytusa Chałubińskiego, patrona Muzeum Tatrzańskiego/YouTube Przemysław Bolechowski

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 12.01.2021
Godzina emisji: 11.15

pr

Czytaj także

Muzeum Tatrzańskie. Esencja tego, co w Zakopanem najpiękniejsze

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 12:49
- 130 lat temu zaczątek kolekcji muzealnej stanowiła kolekcja 351 okazów ptaków oraz 54 okazów ssaków wraz z darami ofiarowanymi nam przez dr. Tytusa Chałubińskiego, patrona naszego muzeum. Były to wspaniałe zielniki mchów i roślin naczyniowych zebranych przez niego w Tatrach oraz kolekcja skał tatrzańskich - mówiła w Dwójce Monika Pietraszko-Warchałowska z Muzeum Tatrzańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Księżycowe Granie": koncerty w górskich schroniskach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 12:45
Z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych wiele wydarzeń kulturalnych odbywa się wirtualnie. Tak też jest z rozpoczętym zaraz po wakacjach cyklem koncertów "Księżycowe Granie". Mimo to, a może właśnie dlatego, cieszą się one wielką popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Narodowe proponuje: zaadoptuj Matejkę

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:00
W tych ciężkich czasach artyści, sztuka i instytucje z nią związane wymagają szczególnej troski. Wśród wielu sposobów na ich wsparcie jest także adopcja. Nazwa brzmi może trochę zaskakująco, ale to ciekawa i skuteczna forma współczesnego mecenatu.
rozwiń zwiń