Cytuj filmy i zabłyśnij w towarzystwie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 16:32
Sceny z filmów można nie tylko cytować, ale też poznać ich prawdziwe znaczenie. "Rozmówki filmowe" to inicjatywa Muzeum Kinematografii w Łodzi. Pozwala lepiej poznać uwarunkowania historyczne i społeczne wypowiadanych zwrotów oraz odszukać ulubione cytaty.
Cytaty, które weszły do codziennego języka - rozmówkifilmowe.pl
Cytaty, które weszły do codziennego języka - rozmówkifilmowe.plFoto: shutterstock.com/ViDI Studio

- Zawsze interesowała mnie językowa warstwa filmu. Było mi żal, że takie słowa jak "klawo", "bombowo", "morowo" itd. uciekają z polskiego języka. Starsza młodzież używała tych zwrotów. Były urocze i padały w ciekawych kontekstach. Myślę, że warto ocalić je od zapomnienia – mówi Jakub Wiewiórski dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi. - Udało nam się zrealizować projekt. To odwrócenie normalnego, czyli najbardziej powszechnego patrzenia na cytaty filmowe. Zazwyczaj używane kwestie wchodzą do języka potocznego. Czasami, nie znając ich kontekstu, próbujemy przypomnieć sobie, z jakiego dzieła pochodzą. Odwrócenie polega na tym, że potraktowaliśmy film fabularny jako narzędzie rejestrowania zmian w języku, obyczajowości i technice, z której korzystamy na co dzień. Kino świetnie rejestruje te zmiany – dodaje Wiewiórski.

Film ekologia 1200.jpg
Ekologiczna produkcja filmowa

Rozmówki do nauki... cytatów

- Ze strony można korzystać na dwa sposoby. Tak, jak sięgało się do rozmówek w języku obcym, lub wpisując wyrażenie do wyszukiwarki. Wyświetlą się nam informacje o tym, w jakim filmie użyte było sformułowanie, z którego roku pochodzi obraz, jaki bohater wypowiedział frazę oraz który aktor odtwarzał tę rolę. Często znaleźć można też informacje dodatkowe, np. opis kontekstu, w którym padło wyrażenie - opowiada dyrektor Muzeum Kinematografii. 

Kadr z filmu „Miś” Stanisława Barei
Kadr z filmu „Miś” Stanisława Barei / źr. materiały promocyjne
Bareja Tym PAP 280.jpg
Stanisław Tym: "Miś" to jest film o kłamstwie

- Sam przez długie lata mówiłem "Misiem". Przebywałem w towarzystwie, w którym powiedzenie jakiejkolwiek kwestii kończyło się odtwarzaniem całych scen. Gdy wchodzę do domu czy pracy, mówię "moje uszanowanie" - dodaje z uśmiechem.

Posłuchaj
08:12 _PR3_AAC 2021_01_19-12-17-08 cytaty filmowe.mp3 Cytaty filmowe (Trójka do Trzeciej)

Z wyszukiwarki można korzystać na stronie www.rozmowkifilmowe.pl. 

Najczęściej cytowane teksty z kultowych polskich komedii / Sfilmowani 

***

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Jakub Wiewiórski - dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi
Data emisji: 19.01.2021
Godzina emisji: 12.17

Czytaj także

Kino z łóżkami. "Większa intymność, dobra terapia"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 15:15
- Każde z łóżek wyposażone jest w ekran i projektor. Można zaciągnąć kotary i oglądać samodzielnie albo wspólnie z sąsiadami - opowiadał Bartek Pucyn o Kinie Łóżkowym, jednej z atrakcji zakończonego właśnie Transatlantyk Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery 2021 roku. Na które filmy warto czekać?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 22:08
W dwugodzinnym wyjątkowo "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński spotkał się m.in. z Philippe'em Tłokińskim. Aktor, wspominając ostatnie miesiące, przyznał, że mimo pandemii był to dla niego pracowity czas. – Jestem ogromnym szczęściarzem. Oprócz tego, że kończyliśmy zdjęcia do filmu "Gierek", zacząłem pracować nad serialem "Tatuśkowie" z bardzo fajną obsadą – opowiada aktor. 
rozwiń zwiń